A právě pro tyto zahraniční studenty pořádáme již tradiční únorový výlet na běžkách v Jizerských horách, přesněji v Hraběticích u Jablonce nad Nisou.
V jednu únorovou sobotu jsme se sešli na autobusovém nádraží v Jablonci nad Nisou, odkud jsme pravidelnou linkou vyrazili do Hrabětic. Letos se nás sešel rekordní počet, a to nejenom studentů, ale také dobrovolníků a dokonce přibyl i jeden hostitelský rodič.

Národnostní složení naší běžkařské skupiny bylo dosti pestré. Sešli se studenti z Itálie, Španělska, Německa, Thajska, Japonska a dokonce i z Argentiny. Víc než půlka účastníků si musela v místní půjčovně zapůjčit běžecké vybavení. Někteří totiž stáli na lyžích vůbec poprvé v životě, takže jsme zažili spoustu legrace.

Na náš výlet jsme měli dvě a půl hodiny a vzhledem k tempu a lyžování některých studentů jsme se rozhodli pro okruh k rozhledně Královka a zpět, což je necelých 6 km. Ti rychlejší studenti cíle dosáhli, ostatní Královce jen zamávali. Výlet jsme zakončili pořádnou koulovanou a všichni jsme se shodli na tom, že se mimořádně povedl, a to i díky počasí, které nám přálo, ale hlavně díky skvělé náladě a chuti poznávat něco nového.

A právě to poznávání vede studenty k rozhodnutí vyjet na výměnný pobyt a rodiny k tomu, aby se staly rodinami hostitelskými, a studenti tak poznali jinou kulturu přímo u nich doma.    Anežka Trojanová, dobrovolnice AFS