Ta dává tolik másla do těsta a ta druhá zase tolik. V tom je ten rozdíl dává a dávala. A vůbec je tak všechno jinak. Dříve se vše dělalo postaru a nyní dle nových receptur a postupů, s novými mechanismy a přístroji.

Letos začala vánoční nálada tím, že v týdnu před Mikulášem upekly ženy domova za vydatné pomoci pracovnic zařízení různé pečivo a jednohubky pro spotřebu na kavárně, pořádanou v sobotu 5. prosince ve společenské místnosti v domově důchodců. Tam shromážděnému obyvatelstvu vyhrávala hudební skupina Nou Bend z Lázní Bělohradu. Přišel Mikuláš, andělé i čerti, kteří každému nadílku přinesli. Vzniklé veselí přítomných se udržovalo podporou dobrého jídla, černé kávy, teplým grogem a naposledy i točeným pivečkem anebo pohárem červeného vínka. Až doba večeře učinila konec tomu zdařilému harašení.

Dva týdny před Vánocemi jsme společně, jako každý rok, upekly několik druhů cukroví, které provonělo chodby, a při ochutnávce zdařilého díla i naše břicha poznala slast vánočního cukroví. Ovšem vše je třeba uložit a počkat na příchod skutečných Vánoc, kdy vše nabídneme i dalším obyvatelům domova a společně zasedneme k jednomu stolu a oslavíme tyto krásné a pohodové svátky.

V pondělí 14. prosince tak, jako každým rokem, přišly děti z Mateřské školky z Mlázovic popřáti babičkám a dědečkům hezké Vánoce a zdraví do nového roku. Jejich zvědavá očka si nás nejistě prohlížela, ale pak po přednesu básniček, říkanek i scének za pomoci paní učitelky předávaly nám samy vlastnoručně vyrobenou věcičku na stromeček. Ale i jim byla dána sladkost za jejich vystoupení. Na shledanou zase v příštím roce, naši milí přátelé.    Libuše Zhoufová