Pracovnice jičínské Knihovny Václava Čtvrtka začínají stěhovat před velkou rekonstrukcí, která na následující dva roky uzavře hlavní pobočku v Denisově ulici. Z přestěhování desítek tisíc knih do náhradních prostor měly knihovnice obavy, proto poprosily čtenáře o pomoc. Jičíňáci vzali knihovnu útokem a po prvním týdnu akce Adoptuj knihy hlásí poloprázdné regály.

Pro knihy s prodlouženou výpůjční dobou se chystá také čtenářka Petra. Láká ji možnost vypůjčit si velké množství knih na celé léto až do konce září, ale hlavně chce pomoct knihovnicím. „Normálně si knížky nepůjčuju, raději si je kupuju. Ale tahle akce se mi líbí a dává mi smysl knihovnu podpořit. Přijdu s bednou a naplním ji svazky. V září je pak zase najednou vrátím do nových prostor," plánuje čtenářka.

Podle ředitelky jičínské knihovny Jany Benešové už v prvních červnových dnech čtenáři rozebrali velkou část titulů. „Jde to skvěle, máme už poloprázdné regály. Ženské už jsou vyřízené, do práce chodí dřív a podle objednávek se probírají skladem," popisuje ředitelka průběh stěhovací akce.

Lidé hodně využívají možnost objednání knih přes internet. Z pohodlí domova zadají objednávku a knihovnice jim ji do druhého dne připraví. Pak stačí jen přijít s taškou a knížky si odnést.

Pomáhá také výpůjční schránka VerbisBox, kterou knihovna instalovala vloni na podzim. „Zatím nejvíce výpůjček od začátku června udělala paní, která si postupně prostřednictvím VerbisBoxu odnesla 92 knih," dodává zajímavost z adopční akce Benešová.

Hodně netradiční stěhování

Kromě knih, s jejichž stěhováním Jičíňáci vehementně pomáhají, pomalu začíná také příprava na stěhování dalšího vybavení a regálů. Na příští dva roky se část knihovny přesune do volných prostor v Bunkru na Novém Městě, část se vejde také do nedaleké budovy bývalého klubu Tančák v Denisově ulici. Právě tam také budou čtenáři v září své adoptované knihy vracet.

„Jedná se skutečně o hodně netradiční stěhování, nemáme se kde inspirovat. Většinou se totiž knihovny stěhují přímo do nových zrekonstruovaných prostor. My ale budeme stěhovat nejdříve tam, a za dva roky zase zpátky," vysvětluje mimořádnost celé situace Benešová.

Rekonstrukce prvorepublikové budovy v Denisově ulici vypukne začátkem podzimu. Projekt město připravuje od roku 2015 a přestavba se bude týkat téměř celé budovy. Vznikne zde bezbariérový přístup, nové schodiště i výtah. Nově se zpřístupní také podkroví, jednotlivá oddělení získají moderní podobu a změn se dočká také sklep sloužící jako sklad knihovního fondu. Cílem je snížit vlhkost, opravit podlahy a vybudovat nové regály.

Zakázku na rekonstrukci vysoutěžila firma VALC s cenovou nabídkou přibližně 70 milionů korun. Velkou část, tedy 59,7 milionů korun pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Nová knihovna bude odměnou

Knihovnu Václava Čtvrtka zřizuje jako svou příspěvkovou organizaci město Jičín. Kromě půjčování knih je jičínská knihovna také centrem kulturního a společenského dění, pořádají se zde koncerty, přednášky, besedy, křty knih i univerzita třetího věku. Funguje také jako organizační centrum pro menší knihovny v širším regionu.

Místostarosta Jičína Petr Hamáček uvedl, že po letech přípravy a čekání na vypsání dotace, se město posunulo k realizaci. „Pořád jsme ale ještě na cestě k nové moderní knihovně a zdaleka není hotovo. Chtěl bych popřát všem pevné nervy, neboť je budou všichni ještě potřebovat. Knihovnice při stěhování, rozjíždění provozu v náhradních prostorách, čtenáři při čekání na výpůjčku, město při řešení všech problémů se stavbou. Za odměnu budeme mít ale krásnou novou knihovnu," zasní se místostarosta odpovědný za investice do školství a kultury.