Náhlý nedostatek
Velkým problémem se ukázalo zásobování velkých průmyslových a městských aglomerací. Pro přidělování nezbytných produktů a potravin byly proto v roce 1915 zavedeny poukázky na odběr zboží s pevnou dobou platnosti (chlebenky, moučenky, karty na mléko, maso, tuky, cukr ad). Postupně byly „-enky" zavedeny i na další zboží denní potřeby (mýdlo, svíčky, uhlí…).
Stížnosti přišly téměř okamžitě
V hlášeních okresních hejtmanství se ale od roku 1915 objevovaly časté stížnosti obyvatel na nedostatečné zásobování. Tento válečný nedostatek tak nahrával různým hospodářským deliktům, jako například lichvě, „keťasení".
Prodávalo se volně zboží, které bylo na lístky, zatajovaly se zásoby potravin a samozřejmě také obilí, zboží bylo citelně předražováno.
Tuto situaci zachytil také kronikář obce Prachov: „…starost to byla ohromná, zvláště ve druhé polovině války, kdy po přísných rekvizicích potravin a všech životních potřeb nastal i v naší obci citelný nedostatek potravin. Celé proudy lidí z měst a horských krajů zaplavovaly i naši obec, shánějíce a přeplácejíce potraviny. Státními úřady předepsaná spotřeba potravin na osobu poukazovaná různými lístky – chlebenkami, tučenkami atd. nikterak nedostačovala ani k udržení těla, nehledě k špatné a často pochybné jakosti potravin. Tak např. do mouky byly přidávány mleté kaštany a Bůh ví, co ještě…"
Hospodářský život byl uvolněn v roce 1921 zrušením většiny opatření k řízení hospodářství, zavedených za první světové války. Jana Kořínková