Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dříve během soboty aktualizoval bilanci ve své zemi nejprve na 21 848 obětí a o několik hodin později na 22 327 mrtvých. Podle Erdogana „katastrofa století“ zasáhla oblast o průměru 500 kilometrů, ve které jen v Turecku žije 13,5 milionu lidí.

I pět dní po otřesech záchranáři v troskách měst dál nacházeli přeživší, informovala podle agentury AP turecká média. V Nurdagi západně od regionální metropole Gaziantep údajně našli pětičlennou rodinu, která ve svém zříceném domě strávila 129 hodin. Turecká televize odvysílala záběry z města Kahramanmaraş, kde se záchranářům podařilo z trosek vyprostit tříčlennou rodinu, včetně dvanáctiletého dítěte, kteří v troskách přežili 133 hodin.

Turecko a Sýrii zasáhlo ničivé zemětřesení
Pod troskami přežívaly řadu dní. Svět obletěly příběhy dětí po zemětřesení

Ve městě Antakya zase záchranáři vynesli ze sutin 36letého muže, píše AP, podle níž se dnes podařilo zachránit celkem 12 lidí. Ne všechny nálezy však končí šťastně a naděje na další zachráněné klesají spolu s teplotami.

Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) v ranním hlášení uvedl, že z postižené zóny na jihu Turecka bylo evakuováno bezmála 93 tisíc idí a že do krizových operací je zapojeno přes 166 tisíc pracovníků. Erdogan při odpoledním vystoupení ve městě Sanliurfa dodal, že zraněných má Turecko přes 80 tisíc.

Miliony lidí bez domova 

Zemětřesení o síle 7,8 stupně a stovky následných otřesů zasáhly především jih Turecka, pocítil je však také severozápad Sýrie. Záchranáři i za mezinárodní spolupráce stále prohledávají trosky domů, přičemž operací se účastnil také český tým, který v pátek ráno ve městě Adiyaman vyprostil dva přeživší ze sutin zřícených domů. Šance na nalezení dalších přeživších jsou poměrně malé, i vzhledem k trvale nízkým teplotám.

Lidé pohřbívají své blízké v tureckém městě Adiyaman, které v pondělí zasáhlo zemětřesení, 10. února 2023Lidé pohřbívají své blízké v tureckém městě Adiyaman, které v pondělí zasáhlo zemětřesení, 10. února 2023Zdroj: ČTK

V Sýrii pátrání a humanitární operace komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace. Obtížný je přístup zejména do regionů pod kontrolou povstaleckých skupin. I tam už pomoc v podobě stanů či přikrývek míří, podle záchranářské organizace Bílé přilby, která v oblastech působí, je však zatím zcela nedostatečná.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek odhadl, že v Sýrii zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lidí.