Ve slovenském hlavním městě, výrazně nejbohatší a nejliberálnější části Slovenska, má největší podporu Progresívne Slovensko. Michal Šimečka, lídr „progresivců“, podle průzkumů spolufavorit voleb, hlasoval ve svém volebním obvodu v Bratislavě-Nivách, na okraji širšího centra Bratislavy.
„Doufám, že to vyhrajete. Držím vám palce,“ říká Šimečkovi, který pojal hlasování jako rodinnou záležitost a přišel s elegantní manželkou a malou dcerou, jedna bratislavská padesátnice. „Kvůli tomu jsem dnes přišla hlasovat,“ dodává.
Sám Šimečka, který se ihned po příchodu ocitl v obležení slovenských i zahraničních novinářů, se držel velmi zpátky. Odmítl spekulovat o výsledku, vyzval voliče, aby přišli volit. Protože vysoká volební účast podle něho bude klíčová.
Na otázku novinářů o vztazích jeho země k Česku uvedl, že musí být dobré, ať už vládu sestaví a povede kdokoli. „První cesta po volbách povede ke mně domů,“ odpověděl vtipem na otázku, zda dodrží tradici první cesty do Česka, pokud se stane premiérem.
Fotogalerie: Lídr strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka odevzdal svůj hlas
Fico odjel do Topoľčan
Šimečkův hlavní soupeř Robert Fico také bydlí v Bratislavě. Na rozdíl do dalších špiček Smeru ale nemá obří vilu na luxusním Slavíně, ale stále bydlí v podnájmu. Místo volby v Bratislavě, kde je u většiny obyvatel velmi neoblíbený, si vyzvedl voličský průkaz a odjel ke středoslovenským Topoľčanům, kde v obci Velké Dvory žije jeho matka. A právě s ní vyrazil brzy ráno k volební urně. Také proto, aby dal najevo, že tady, daleko od Bratislavy, jsou jeho voliči.
„Vždy, když navštívím mámu, tak tady najdu klid, pohodu. Nikdo zde neřeší nesmysly. V rozhovorech s mámou nacházím obrovské množství zkušeností a zdravého rozumu,“ napsal Fico na svůj Facebook. „Útěkem“ do Topolčan se Fico vyhnul i novinářům, u nichž se kvůli svému arogantnímu chování k médiím z doby, kdy byl premiér, netěší žádné zvláštní oblibě.
Právě souboj Bratislava a velká města versus slovenský venkov zřejmě tyto volby rozhodne. Do souboje se v nebývalé míře zapojili ale i Slováci, kteří žijí v zahraničí. Korespondenčně jich v letošních volbách hlasovalo přes sedmdesát tisíc, z toho několik desítek tisíc i z Česka.
Mnoho jich také kvůli volbám z Česka i odjinud ze zahraničí, kde žije nejméně desetina slovenských občanů, přijela včera hlasovat. „Doufám, že to nebudou vyhozené peníze,“ říká mi třicátnice Alexandra, která přiletěla do Bratislavy až z Velké Británie.
V Bratislavě vládne Šimečka
Bratislavský klub Pod Lampou je místem setkávání bratislavské prozápadní elity. Patří k časopisu Týždeň, slovenské obdobě Respektu. Vladimíra Mečiara ani Roberta Fica tu neměli nikdy rádi. Týždeň a jeho dnes už legendární šéfredaktor Štefan Hríb ale byli v nemilosti i u garnitury Igora Matoviče, která chaoticky vládla na Slovensku posledního tři a půl roku. Protože i tu kritizovali.
Volby se Pod Lampou samozřejmě očekávaly s velkým napětím i obavami. U piva a vína tu v noci na sobotu běžely vzrušené debaty o tom, jak to dopadne. „Já mám několik stupňů očekávání. Úplně hrozné by bylo, kdyby vládu vytvořil Smer Roberta Fica s fašisty z Republiky a s proruskými nácky ze Slovenské národné strany. To by skutečně bylo na odchod země,“ říká jeden slavný slovenský hudebník.
„Fico s umírněným Peterem Pellegrinim a jeho Hlasem a třeba s křesťanskými demokraty, to by taky bylo zlé, ale už by se to asi dalo. Hlavně v případě, že by Fico sám nebyl premiér,“ uvádí. „Ale samozřejmě vláda. kterou si přeju a pro kterou budu hlasovat, je ta jasně prozápadní s Michalem Šimečkou a stranou Progresívne Slovensko v čele. A kdyby v ní byl Pellegrini, tak by mi to asi ani nevadilo,“ dodává.
Michal Šimečka je obecně v Bratislavě králem. Mnozí voliči ale ještě na poslední chvíli taktizovali, zda volit „progresivce“ a dotáhnout je, jak doufali, k jasnému vítězství na Smerem, nebo přece jenom volit nějakou z menších stran jako Sloboda a Solidarita, nebo křesťanské KDH. „Co bude platné, když Šimečka vyhraje a nebude mít s kým sestavit vládu,“ přemýšlel ještě v sobotu dopoledne asi čtyřicetiletý řidič zdejšího Boltu.
Volební místnosti se původně měly uzavřít ve 22 hodin, kdy měly být zveřejněny první povolební odhady. Kvůli potížím v některých volebních místnostech, kde se hlasování prodlouží, však dojde i k prodloužení volebního moratoria, a to pravděpodobně o 40 minut. Vzhledem k hned několika stranám pohybujícím se v blízkosti pětiprocentního prahu vstupu do parlamentu, bude ale o budoucí vládě jasno nejdříve až po sečtení drtivé většiny hlasů. Tedy až v neděli nad ránem.