Loni na konci léta, jen několik týdnů poté, co ultrakonzervativní islamistické hnutí Talibán převzalo kompletní moc v Afghánistánu, si jel dvacetiletý Ramiz S. do Kábulu pro výplatu. Byl zatčen na kontrolním stanovišti. Tálibánci tam na něj řvali, že je gay – samozřejmě v mnohem explicitnější podobě. Zbili ho, nacpali do auta, unesli, poté bičovali a znásilňovali nejrůznějšími věcmi do análního otvoru.

Při propouštění mu hrozili, aby se příliš neradoval, že si pro něj znovu přijdou. Od té doby se Ramiz skrývá. Radikálové pravidelně navštěvují jeho rodinu a ptají se rodičů, kde je. Jeho příběh je jedním z mnoha podobných uvedených v nedávno vydané zprávě lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) s názvem Najdeme tě, i kdyby ses schoval v nebi.

Zahalená žena vchází do univerzity v Kábulu
Tálibán omezil Afghánky. Bez mužského doprovodu mohou cestovat jen 72 kilometrů

Experti z organizace na těchto příbězích dokládají, jak se za vlády Tálibánu život místních LGBT komunit „dramaticky zhoršil.“ Dokument obsahuje rozhovory s lidmi, kteří vyprávějí o tom, jaké to je, čelit v dnešním Afghánistánu násilí, znásilňování a výhrůžkám smrtí. Autoři zprávy citují téměř šedesát takových případů. Všichni, s nimiž hovořili, se shodují, že jim Tálibán zničil život.

„Mnoho dotazovaných uvedlo, že byli napadeni, sexuálně zneužíváni nebo že jim Tálibán vyhrožoval pouze kvůli jejich sexuální orientaci nebo pohlavní identitě,“ píše se ve zprávě. Další přiznali, že jsou pronásledováni rodinnými příslušníky, sousedy a partnery, kteří podporují Tálibán, nebo věří, že si tímto svým jednáním proti LGBT komunitě zajistí vlastní bezpečnost.

„Někteří proto uprchli ze svých domovů před pronásledováním, jiní jen sledují, jak se život, který si během let vybudovali, v mžiku oka hroutí,“ pokračuje zpráva. Není výjimečné, jak doznávají ve zprávě citovaní gayové, že i jejich bývalí partneři se ze strachu o svůj život přidávají k Tálibánu a stávají se z nich lovci homosexuálů v řadách radikálů.

„Mnoho mých sexuálních partnerů se k nim připojilo, takže se obávám, že mi Tálibán brzo rozkopne dveře. Dělají to proto, aby se udělali lepší v jejich očích,“ cituje dokument Zabiho R.

V Tálibánem ovládaném Afghánistánu přibývá rodin, které trpí hladem. Peníze na jídlo a základní potřeby proto stále více z nich získává provdáním nezletilých dcer.
Děsivý příběh z Afghánistánu: Provdali ji jako devítiletou, dočkala se záchrany

Další lidé z LGBT skupin, jejichž příběhy jsou v dokumentu uvedeny, zase vyprávějí, jak jim islamisté zabavili telefony, když hledali důkazy o jejich sexuální orientaci. Pokud se jim jejich podezření potvrdilo, nastoupilo znásilňování a vydíráni.

Několik dalších svědků sdělilo, že vědí o několika LGBT lidech, kteří zmizeli a nikdo o nich nic neví. Jeden partnerský mužský pár uvedl, že uprchli z Kábulu poté, co bylo zabito několik jejich gay přátel.

Pronásledování LGBT

To ovšem neznamená, že by snad život Afghánců z LGBT komunit byl před vstupem Tálibánu do Kábulu nějak výrazně snadnější. Afghánistán pro ně byl vždy nebezpečným místem. V roce 2018 například přijala vláda tehdejšího Západem podporovaného prezidenta Ašrafa Ghaního zákon, který přímo kriminalizoval sexuální styk osob stejného pohlaví.

„Když však Taliban převzal otěže moci, situace se ještě více zhoršila. Radikálové nejenom podpořili zákon přijatý předchozí vládou, jejich vůdci navíc veřejně přísahali, že budou LGBT skupiny pronásledovat,“ uvádí zpráva HRW. Loni v říjnu mluvčí Tálibánu v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že „LGBT je v rozporu se šaríjou“. Těsně před pádem Kábulu zase jeden tálibánský mula v rozhovoru pro německý Bild jasně řekl, že „by homosexuálové měli být kamenováni.“

„V tomto regionu to bylo pro sexuální menšiny vždy těžké,“ řekla Heather Barrová, v HRW mající na starost práva žen, britskému deníku The Guardian: „Ale lidé zde našli cesty, jak přežít, vybudovali si komunity, vzájemně se podporovali a doufali, že se jejich situace bude časem dále zlepšovat. Loni na podzim ale všechny naděje padly,“ pokračovala Barrová.

Jeden z protestů v Kábulu proti vládě Tálibánu.
Jsme na seznamu smrti. Afghánci mažou sociální účty, bojí se krvavé pomsty

„Mluvili jsme s řadou Afghánců, kteří byli hromadně znásilněni, přežili pokus o lynč nebo je pronásledovali vlastní příbuzní, kteří se čerstvě přidali k Tálibánu. Oni chtějí ze země odejít, ale nemohou. Většina sousedních zemí totiž také považuje sexuální styky mezi osobami stejného pohlaví za trestný čin.

Je to případ Íránu, Pákistánu, Turkmenistánu i Uzbekistánu. V Íránu jim za to dokonce hrozí trest smrti. Je velmi těžké vyjádřit slovy, jak zničující a děsivý je pro tyto lidi návrat Tálibánu,“ doplnil ji J. Lester Feder z humanitární organizace OutRight Action International, která se na zprávě spolupodílela.

Human Rights Watch proto apeluje na světové lídry, aby pomohli těmto ohroženým lidem ze země uprchnout a zefektivnili azylový proces. „Evakuace Afghánců, kteří jsou extrémně zranitelní a těžce pronásledování, se ani zdaleka nepřiblížila ke konci. Všechny vlády mají stále povinnost zpracovávat žádosti o azyl rychle a spravedlivě. A to se týká i lidí z LGBT skupin, kteří se cítí ohroženi Tálibánem,“ píše se závěrem ve zprávě.