Brzy se v aukci objeví přes dvě stě hodnotných veteránů různých automobilových značek z téměř celého světa, mezi nimiž dominují italská, německá a americká vozidla. Nechybí však ani český výrobce - kopřivnická Tatra.

Legendární italský podnikatel a zakladatel stejnojmenné automobilky Ferruccio Lamborghini u dvou stěžejních produktů jeho podnikání - luxusního sporťáku a traktoru.
Ferrari a Lamborghini: Jak to bylo s jejich sporem? Rozpoutala ho osudová věta

Celková hodnota sbírky se podle společnosti Gallery Aaldering pohybuje v řádech milionů eur, částku však pro CNN neupřesnila. Dále uvedla, že klasické vozy patřily 82letému podnikateli Adu Palmenovi z nizozemského města Dordrecht, který je začal sbírat před čtyřiceti lety.

Vzhledem ke svému údajně chatrnému zdraví si ale už nemohl autopark ponechat, a tak jej za nezveřejněnou sumu prodal aukční firmě a prodejci motorových vozidel.

V opuštěném kostele a skladištích se skrývaly stovky veteránů. Sbírku málem zničil požár.Mezi automobilovými skvosty byla i zaprášená TatraZdroj: se svolením Gallery Aaldering

„Aukce je naplánovaná na 19. května, pořádáme ji společně s Classic Car Auctions,“ sdělili stanici CNN majitelé galerie Nico and Nick Aalderingovi.

Luxusní nabídka vozů

Šéf marketingu Gallery Aaderling Carlo Te Lintelo řekl, že sbírka byla přísně střeženým tajemstvím až do loňského požáru největšího skladu původního majitele. Rychlý zásah hasičů naštěstí zabránil tomu, aby auta skončila na vrakovišti.

Podle něj měl Palmen k automobilům hluboký vztah, zálibu v konkrétních značkách ale neměl. „Vozy jsou ve skvělém stavu a nesmírně rozmanité. Většinou se lidé zaměřují na jednoho výrobce, jenže pan Palmen nesbíral jen drahá nebo exkluzivní auta. Kupoval vše, co mu připadalo krásné,“ uvedl.

Závodní vůz Wolfganga von Tripse na nizozemské Grand Prix 1961
Děsivá nehoda v F1: Diváci jásali, pak strnuli. Z vozu se stala smrtící střela

Mezi nabízené vzácné exempláře patří Lancia B24 Spider America v hodnotě zhruba 600 až 700 tisíc eur, což je v přepočtu asi 14 až 16,4 milionu korun. „Vyrobilo se jich jen pár, v perfektním stavu se prodávají až za milion eur,“ přiblížil Te Lintelo. Mezi dalšími exkluzivními vozy jsou i Mercedes-Benz 300S Roadster nebo Alfa Romeo 2600 SZ.

Opuštěný kostel a skladiště skrývaly stovky veteránů. Sbírku málem zničil požár.Opuštěný kostel a skladiště skrývaly stovky veteránů. Sbírku málem zničil požárZdroj: se svolením Gallery Aaldering

Na webových stránkách aukce je také uvedeno, že Palmen miloval italské značky Ferrari, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, francouzský Facel Vega, německé BMW, Mercedes a NSU. Dále jsou v nabídce britské automobilky Jaguar, Aston Martin a Rolls-Royce, americké klasiky Chevrolet, Cadillac či Ford, přičemž nechybí ani Tatra, Moretti, Monica, Alvis, Imperia a Villard.