Předchozí
1 z 5
Další

Zuzana Svobodová - florbalistka ze stánku s palačinkami

Čtyřiadvacetiletá Zuzana Svobodová je ze sportovní rodiny. Taťka a brácha jsou hokejisté, druhý brácha házenkář. Mamka se dlouhá léta profesionálně věnuje latinsko-americkým tancům. „Jako malá jsem chodila na tancování po mamce. Ale můj sen byl hrát hokej stejně jako taťka. Učila jsem s nim všechny pravidla, chodila mu fandit na zápasy a chodila jsem se koukat jak píská. Ale mamka chtěla mít doma "holčičku'' a tak jsem chodila tancovat," přibližuje své sportovní začátky.

Zuzana Svobodová - florbalistka ze stánku s palačinkami.Zdroj: archiv Zuzany Svobodové

K florbalu se vlastně dostala náhodou. Jednou jí kamarádka řekla, ať se jde podívat na jejich trénink. Tehdy ani nevěděla, jak florbal vypadá. Spokojila se s vysvětlením, že je to jako hokej, jen se hraje v hale. „Hned po prvním tréninku mě to začalo neuvěřitelně bavit," konstatuje.

Zuzana Svobodová - florbalistka ze stánku s palačinkami.Zdroj: archiv Zuzany Svobodové

Ženský florbal je i přes velký pokrok stále amatérský sport, větší kluby ale mohou hráčkám nabídnout zajímavé podmínky a dobré zázemí. V 15 letech se Zuzce ozval trenér z pražského Chodova s nabídkou angažmá. „Tenkrát by mě nenapadlo, že se zrovna já do světa "velkého" florbalu podívám," přiznává. Sportovně založení rodiče chápali, že taková příležitost už se nemusí opakovat. Pomohli jí sbalit batůžek a poslali jí bydlet do Prahy.

Zuzana Svobodová - florbalistka ze stánku s palačinkami.Zdroj: archiv Zuzany Svobodové

Náročný tréninkový rozvrh by se s dojížděním z Jičína dal skloubit jen velmi těžko. „Z jičínského gymnázia jsem přešla na gympl do Prahy, bydlela jsem s fotbalistkou Slavie, jejíž osud byl velmi podobný," vysvětluje. Na Chodově strávila několik sezón, dostala se do ženského A týmu a extraligu si zahrála i v dresu Bohemians. „Florbalový život v Praze byl super, teď jsem ale ráda, že můžu zase hájit barvy Jičína, jsem na své rodné město pyšná," uzavírá vyprávění Zuzka, které spoluhráčky neřeknou jinak než Itchy.

Ilustrační fotoZdroj: Deník/Zdeněk Plachý

Rodina Svobodových jsou kromě sportovců i podnikatelé. Sama Zuzka si s bráchou pořídili pojízdný stánek s palačinkami, se kterým objíždějí různé jarmarky a festivaly. Potkat jste je mohli třeba i na Pohádce. „Když jsme s bráchou vymýšleli, co bychom mohli dělat, vzpomněli jsme si na výborné palačinky naší babičky a měli jsme jasno." Její nejoblíbenější kombinací je palačinka s nutelou, banánem, tvarohem a oříšky. Na akcích někdy odpracují i dvacet hodin denně. A že palačinky a sportovní životospráva nejdou dohromady? Záleží na úhlu pohledu.

Zuzana Svobodová - florbalistka ze stánku s palačinkami.Zdroj: archiv Zuzany Svobodové