Čáslavský Zenit je rodinným podnikem, v jehož vlastnické struktuře figuruje Milan Vik a jeho dcery Kamila Řezníčková a Mirka De Mey. Solvina patří mezi nejsilnější produkty firmy a v současné době se dělí na klasickou, která se prodává ve vaničkách, a tekutou, kterou zákazníci zakoupí v lahvích. Poměr mezi pastami v kelímcích a tekutými variantami je 60:40. Za celou historii výroby se vyprodukovalo přes 50 tisíc tun Solviny, což je množství, na jehož odvezení by bylo potřeba 2500 kamionů.

Deník se podíval do výrobny v brněnské Líšni, kde pracovníci dávají dohromady stroje pro český i zahraniční trh:

Výroba traktorů v areálu Zetoru v brněnské Líšni.
Unikátní pohled do výroby Zetoru v brněnské Líšni. Testují novou verzi traktoru

V začátcích výroby samozřejmě Solvina vypadala jinak, i její obaly měly jinou podobu. Současný vzhled se však tomu z padesátých let přibližuje. „V roce 2017 jsme Solviny rebrandovali zpět, jejím logotypem jsme ji přiblížili k tomu, jak vypadala v roce 1955. Historický design se nám líbil a tak jsme ho vzkřísili. A jelikož je to převážně pro chlapské ruce, na obalech figurují ženy,“ vysvětlila Kamila Řezníčková.

Reklamní plakát Solviny z minulého století.Reklamní plakát Solviny z minulého stoletíZdroj: se svolením Zenit Čáslav

V čáslavském Zenitu se v současnosti ročně vyrábí přes jeden a čtvrt milionu kusů výrobků Solvina v objemu převyšujícím 700 tun.

„Vlastně se jedná o kosmetický výrobek, jde o tradiční pastu na ruce, které jsou extrémně špinavé. Základním abrazivem jsou dřevěné piliny. Samozřejmě tam jsou další účinné látky, ale jde o speciální jemnou dřevěnou moučku, která neobsahuje třísky. Nejčastěji používáme smrkové dřevo, to musí být namleté na konkrétní hrubost,“ popsala obsah Solviny spolumajitelka Zenitu Čáslav Kamila Řezníčková.

Ve čtyřech druzích

V případě tekutých druhů Solviny jsou již použitá jiná abraziva a piliny se již nepoužívají. V každém jednotlivém typu je pak trochu jiné složení, na nejvíce zašpiněné ruce je ideální abrazivní Solvina.

Švestky a Valašsko patří odjakživa k sobě. Deník proto zavítal do hlavního města slivovice:

Výrobce destilátů Rudolf Jelínek, 21. listopadu 2023, Vizovice.
Království slivovice. Tady vzniká pověstná pálenka Rudolf Jelínek

Solvina vznikla kvůli potřebě silné mycí pasty do továrenských podniků, kde ruce zůstávaly po manuální práci silně znečištěné. „Ještě v roce 1993, kdy jsme firmu zprivatizovali, se mycích past tohoto druhu vyrábělo mnohem více než dnes. Dnes modernizací a robotizací těchto „špinavých“ prací ubývá,“ míní Kamila Řezníčková.

Ve formě pasty se dnes ve vaničkách vyrábí Solvina ve čtyřech druzích. Patří mezi ně modrá original, oranžová solmix, žlutá solsapon a zelená industry. Tekuté varianty jsou v nabídce tři, a to modrá mýdlová, zelená gelová a žlutá abrazivní.