Předchozí
1 z 5
Další

Vozataj Zdeněk Jirásek

K tomuto „koníčku“ Zdeňka Jiráska přivedl už v roce 1989 jeho kamarád, se kterým svou kariéru vozataje začínal. V začátcích nejprve na kozlíku dvojspřeží a až později se začal věnovat kategorii čtyřspřeží, které se mezi koňáky říká také „Královská disciplína“. Vozatajství jako takové je nejen velmi časově, ale hlavně finančně náročný sport. A i když to tak nevypadá, řadí se mezi ty kolektivní. Jen při samotném závodě si člověk sám nevystačí a na kozlíku s ním musí být další dva lidé. Proto Jirásek už v roce 1989 založil jezdecký klub Robousy, který postupně nabíral své členy se stejným zápalem pro koně a toto sportovní odvětví, jako právě jeho zakladatel.

Vozataj Zdeněk Jirásek.Zdroj: JK Robousy

Až do roku 2019 sídlil právě v Robousích. Své sídlo musel po 30 letech opustit, ale můžeme říct, že všechno zlé je pro něco dobré. Jezdecký klub si svůj název JK Robousy ponechal a od března sídlí v nedalekých Lužanech, kde může své úspěchy získávat dále. Kromě lidí, kteří Zdeňka ve vozatajství ze všech sil podporují, jsou samozřejmě důležití také čtyřnozí svěřenci. Jirásek může být pyšný zejména na to, že spoustu skvělých výsledků dokázal vybojoval s koňmi, které se mu narodili doma. Sám si je vychoval a naučil v tahu.

Vozataj Zdeněk Jirásek.Zdroj: JK Robousy

Zdeněk po dobu své kariéry nasbíral a stále sbírá opravdu mnoho úspěchů. Mezi ty největší patří určitě start na Světových jezdeckých hrách v Aachenu v roce 2006, start na Mistrovství světa v maďarském Kécskemétu v roce 2004. Závody světové úrovně, kam se dostanou vždy jen nejlepší z jednotlivých zemí. V roce 2011 vstoupil do Síně slávy Zlaté podkovy v kategorii spřežení. Stal se také Mistrem České republiky v kategorii dvojspřeží, ale i čtyřspřeží. Je mnohonásobný Vícemistr ČR v těchto kategoriích.

Vozataj Zdeněk Jirásek.Zdroj: JK Robousy

Letošní sezona je pro Zdeňka také velmi úspěšná. Tak například v červenci se stal Mistrem Východočeské oblasti pro čtyřspřeží, v srpnu se stal Mistrem opratí kategorie čtyřspřeží při 54. ročníku Zlaté podkovy v Humpolci a v září se stal Vícemistem Východočeské oblasti pro změnu v kategorii dvojspřeží. Vyjmenovávat všechny úspěchy a dobré výsledky by bylo opravdu na dlouho. Zmiňuji jen ty nejdůležitější a nejnovější, i když, každý úspěch se počítá. Podstatné je však říci také to, že Zdeněk má koně a vozatajství jako své hobby, nikoliv jako své zaměstnání či obživu. Proto i závodní koně pravidelně provozují hipoterapii, jsou zapřaháni pro různé slavnostní (svatby, dožínky, výročí, poutě…), ale i smuteční akce (poslední rozloučení).

Vozataj Zdeněk Jirásek.Zdroj: JK Robousy

Se svými koňmi tak pracuje pouze ve volném čase, s přihlédnutím k finanční náročnosti sportu také ve velmi omezených podmínkách. V neposlední řadě spoustu času zabere také samotný provoz stáje, od zajištění steliva i krmiva pro koně, až po snahu o tom, aby si koně na sebe aspoň v rámci možností vydělali. Jak bylo již zmíněno, obětoval tomu celý život a tak trochu na úkor i rodinného života, protože jak se říká, doma ho „moc neviděli“. Přesto je přes 40 let ženatý a má dvě dcery. I ty mu pomáhaly nejenom s budováním nového sídla, ale podporují ho stále a když jim čas dovolí, doprovází ho i po závodech.

Jezdecký klub Zdeňka Jiráska bude nově fungovat v Lužanech.Zdroj: JK Robousy