„K cestě do Valladolidu, kam se dostane vysokorychlostním vlakem za 58 minut, použila tryskáč Falcon, pak si na 100 metrů vzala kolo.“

„Španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová přicestovala na klimatický summit soukromým tryskáčem, ale několik kilometrů pokračuje na kole v doprovodu dvou aut. Jaké pokrytectví!“

Po sociálních sítích se jako lavina šíří zpověď školáka, který popisuje údajnou „ukrajinizaci“ jedné z pražských základních škol. Jak zjistil Deník, jde o lež. Ilustrační foto
Kvůli Ukrajinkám dostaly české učitelky vyhazov, šíří se sítěmi. Jde ale o lež

„Člověk občas váhá, zda se smát nebo brečet. Španělská ministryně životního prostředí Teresa Ribera přijíždí na klimatický summit na kole. Na kole tedy jede 100 metrů, jinak limuzínou a private jetem. Přesně podle plánů komunistů z LastGen, jen soudruzi mohou používat limuzíny.“

Tak a podobně znějí tisíce komentářů, které od tohoto týdne zaplavují český i světový Twitter. Pravda je, že kamerami snímaná jízda ministryně a několika jejích spolupracovníků na kole v situaci, kdy je skutečně doprovázejí dvě velká auta přizpůsobující svou rychlost bicyklům, působila bizarně. Informace o použití tryskáče ale podle španělských médií Riberaové křivdí.

Neletěla a nešlo o klimatický summit

Jak zjistil španělský web Maldita.es, ministryně už v neděli 9. července v 19:45 na svém twitterovém účtu oznámila, že je na cestě do Valladolidu. Pak také zveřejnila fotografii, na níž už je přímo v tomto městě. Také její ministerstvo na dotaz redaktorů webu uvedlo, že Riberaová Rodriguezová dorazila do Valladolidu den před konáním schůzky vlakem.

Web Maldita.es sice nemohl nezávisle ověřit, jestli skutečně cestovala tímto dopravním prostředkem, ale ověřil, že fotografie ministryně na místě určení byla opravdu zveřejněna dříve, než se měl podle fám nad Valladolidem objevit Falcon (který je oficiálním letadlem španělské vlády).

Šířící se zpráva totiž podle tohoto webu zachycovala snímek obrazovky webové stránky falcondespega.es, kde se objevuje let mezi Torrejón de Ardoz, obcí Madridského společenství, a Medinou de Rioseco, městem v provincii Valladolid, jenž přistává v 10:57 ráno 10. července. 

Bombardování Mariupolu v dubnu 2022
ČR se šíří videa o Ukrajině údajně britského novináře Millera. Píše ale pro Írán

V té době ale ministryně ve Valladolidu již prokazatelně byla, protože záběry, jak jede (v doprovodu vozidel ochranky) na jednom z kol veřejné cykloslužby Biki, byly na twitterovém účtu jejího ministerstva zveřejněny už v 10:37 s popiskem, že „přijíždí na první zasedání ministrů ve Valladolidu“.

Deník proti fake news.Deník proti fake newsZdroj: DeníkIronické komentáře nemají pravdu ani v tom, že by se v tomto kastilsko-leonském městě konal klimatický summit – to bylo do hoaxu o tryskáči přidáno zřejmě proto, aby se zvýraznila absurdnost celé situace. Ve skutečnosti šlo podle španělského webu spíše o neformální setkání ministrů životního prostředí a energetiky v rámci španělského předsednictví v Radě Evropské unie, jehož se zúčastnili ministři z různých evropských zemí s doprovodem.

Otazníky kolem letu

V návaznosti na rozšíření dezinformace o letu Riberaové zveřejnilo španělské ministerstvo pro ekologickou transformaci 10. července tweet, že ministryně na setkání „necestovala letadlem, komerčním ani institucionálním“.

Web Maldita.es dále ze stránek španělské národní železnice Renfe zjistil, že v době, kdy byla ministryně podle svého tweetu na cestě, tedy v neděli 9. července ve tři čtvrtě na osm večer, skutečně jezdí z Madridu do Valladolidu několik vlaků.

Byly mRNA vakcíny vytvořeny, aby zabíjely lidi? Příznivci této konspirační teorie rádi citovali údajná zjištění profesora patologie v důchodu Arneho Burkhardta, ta však nebyla nikdy prokázána. Ilustrační snímek
Smrt patologa Burkhardta znovu přiživila fámy o vakcínách. A šíří se i v Česku

Dále si všiml, že jeden z twitterových účtů, který začal šířit zprávu o tom, že Teresa Riberaová letěla do Valladolidu Falconem, zprávu později (v pondělí 10. července po druhé hodině odpoledne) upravil ve smyslu, že ministryně odcestovala do Valladolidu už včera a že Falcon v pondělí ráno ve městě nepřistál, jen tam zaletěl, ve vzduchu obkroužil letiště a vrátil se do Torrejónu bez přistání, takže ho ministryně nepoužila. Následně pak oznámil, že zprávu smaže, což o něco později také udělal.

Na druhé straně je let vládního tryskáče Falcon na webové stránce falcondespega.es zaznamenán. Web Maldita.es požádal o vysvětlení důvodů této cesty jak předsednictví vlády, tak ministerstvo pro ekologickou transformaci, ale do zveřejnění svých zjištění nedostal podle svého textu odpověď.