Varoval ale před některými organizátory, kterým podle něj o dobro lidí ani státu nejde, naopak jdou jejich extrémní názory přímo proti jejich zájmům. „Lidé, kteří jsou mnohdy právem nespokojení, se stávají obětí těch, kteří se na jejich strachu, obavách a případně nespokojenost chtějí přiživit. S tím se nemůžu ztotožnit. Na druhou stranu, názory, které směřují k metodám nebo prostředkům, které vláda uplatňuje, které mají racionální jádro, těm by se mělo dostat sluchu,“ míní prezident. 

Debata Deníku: Prezident Petr Pavel hostem Kateřiny Perknerové
VIDEO: O změnách na Hradě, demonstracích, Ukrajině. Petr Pavel byl hostem Deníku

Od většiny mluvčích protivládních demonstrací ale podle názoru prezidenta žádná konstruktivní kritika ani návrhy nepřichází, jen jednoduchá hesla a fráze. „Pokud by tito mluvčí měli skutečný zájem na řešení problémů, navrhli by vládě jednání o konkrétních návrzích,“ doplnil Petr Pavel

Co důležitého zaznělo v nejnovější debatě s Petrem Pavlem. Na celý záznam se můžete podívat níže:

  • Petr Pavel je pro dvě sazby DPH
  • O konkrétních návrzích z demonstrací lze jednat
  • Debata o logistické základně v Mošnově
  • Čím prezident bude jezdit. BMW, nebo Škoda?
  • Otázka ukrajinského obilí a vyvěšení ukrajinské vlajky
Zdroj: Deník

Upozornil, že debata vlády, které radí odborníci a opírá se o jejich analýzy, s kritiky, kteří pracují jen s emocemi a hesly, by byla obtížná. „Bylo by těžké bavit se o argumentech, protože ty tam budou chybět. Ale myslím si, že je třeba se bavit o racionálních návrzích a bavit se o tom, jestli nějaké řešení nemůže být lepší než to, které uplatňuje vláda,“ dodal.

Vojenská základna v Mošnově? Dezinformace

Na demonstrace podle hlavy státu chodí široké spektrum lidí. Od těch, kteří bezmocně sledují propad své životní úrovně, přes z principu nespokojené demonstranty, až po ty, kteří otevřeně vystupují proti podpoře Ukrajiny, NATO nebo Evropské unie. „Spektrum názorů je opravdu široké a určitě není dobře je všechny házet do jednoho pytle,“ zdůraznil.

Prezident Petr Pavel
Petr Pavel: Plná Letná mi nevadí, útok na ukrajinskou vlajku ano

Prezident Pavel také vyvrátil na demonstracích kolující dezinformaci, že v Polsku svému protějšku Andrzeji Dudovi potvrdil, že v Mošnově vyroste americká vojenská základna. „To jediné, co jsem potvrdil, je to, že u nás roste národní logistické centrum, které by mohlo plnit podobnou roli jako základna v Řešově (Rzeszów), tedy logistickou. Ne v tom smyslu, že by tam měla vzniknout americká základna. O tom žádné jednání neprobíhá,“ vysvětlil.