V roce 2484 způsobí CML poplach kvůli neznámému tělesu, které míří přímo k Zemi a může ji vychýlit směrem ke Slunci, nebo od něj, což může mít katastrofální následky. Proto je svolána světová rada, aby zvážila další postup.

Řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. Jejich nález by bezpochyby zachránil život na ohrožené planetě Zemi. A tak se vědecká expedice Adam 84 vydává na cestu zpátky časem.

Film Pelíšky
KVÍZ: Znáte kultovní české filmy a seriály 90. let? Zkuste to na plný počet bodů

Členové tajné expedice se v roce 1984 vydávají za geometry. S geodetickými tyčemi chodí i na nákup do samoobsluhy, a to i přesto, že jejich krédem je věta: Hlavně nenápadně!

Točilo se v Pelhřimově i Harderwijku

Scenárista Ota Hofman a režisér Jindřich Polák začali na scénáři k seriálu pracovat už v roce 1977. Hofman psal hlavní role na tělo konkrétním hercům. Byli jimi Josef Bláha (akademik Jan Richard), Dagmar Patrasová (Emilia Fernandez alias Káťa Jandová), Josef Dvořák (Leo Kane respektive Emil Karas) a Jiří Datel Novotný (Dr. Jacques Michell vydávající se za Michala Nolla). Hlavní dětské role tvůrci obsadili Viktorem Králem (Adama Bernau) a mladinkou Klárou Pollertovou (spolužačka Ali). Do konkurzu se tenkrát přihlásilo přes tři sta dětí.

Natáčelo se na mnoha místech tehdejšího Československa. Například Pelhřimov se proměnil v městečko Kamenice. Pokoje hotelu, v němž se Návštěvníci ubytovali, byly postaveny v ateliérech na Barrandově. Dům Bernauových se nacházel v brněnských Žabovřeskách. Chalupa učitele Drchlíka (Vlastimil Brodský) stála v obci Podlesí. Návrat expedice z minulosti probíhal na východoněmecké pláži a scény, ve kterých Dagmar Patrasová plave s delfíny, vznikaly v delfináriu v nizozemském Harderwijku.

Bez vlasů, zato s amarouny

Lidstvo v roce 2484 oplývá řadou zajímavostí. Podle teorie, že u lidí v budoucnosti nejspíš vymizí ochlupení, jsou tito zcela bezvlasí. Neznamená to ale, že se za svou pleš nestydí. Naopak, holé hlavy cudně skrývají pod parukou. Zato nahota jim vrásky nedělá. Mimochodem zmíněná pleš se v maskérně vyráběla tři hodiny a její trvanlivost byla též tříhodinová. Zvýšené pocení, krčení čela a další grimasy pak její životnost výrazně zkracovali.

Návštěvníci v oblečení budoucnosti.Návštěvníci v oblečení budoucnosti.Zdroj: se svolením České televize

Návštěvníci humidovali, ať už si pod tímto pojmem představujeme cokoli (autoři nikdy nevysvětlili, co sloveso humidovat znamená), přehnaně dbali na hygienu a zpočátku jedli výhradně amarouny. Autorem tohoto jídla budoucnosti nebyl nikdo jiný než Jan Švankmajer, který se při jeho „vaření“ nechal inspiroval stravou kosmonautů. Jakkoli vypadala příprava amarounů lákavě a výsledná želatina doslova vybízela k zakousnutí, samotní herci se nechali slyšet, že její chuť byla odporná. Nic nepomohlo, že se rekvizitáři snažili dochutit oranžový sulc octem podobně jako tlačenku.

Pištěk, Svoboda a Lada Niva

Kostýmy k seriálu i návrhy létajících strojů budoucnosti vytvořil Theodor Pištěk ml., jehož jméno se rok po premiéře Návštěvníků objevilo v titulcích u oscarového Amadea režiséra Miloše Formana. Geniální hudbu složil Karel Svoboda, který do ní zakomponoval i část své skladby Return Of Gemini, jíž vytvořil už dříve coby poctu americkým astronautům.

Simona Peková jako ta, co přišla v noci
Přišla v noci je konečně chytrá česká komedie

Málokdo ví, že Návštěvníci měli původně cestovat Škodou 120. Tuzemská automobilka ovšem o takovou propagaci nestála. Autorům se zase nezdály německé vozy, které nabízela zahraniční produkce, a tak nakonec zvítězily sovětské Lady Nivy ve verzi určené pro západní trh.

Akademik skončil u soudu

V roce 1989 se vyskytl nečekaný problém, kvůli kterému dokonce Návštěvníci zmizeli na čas z obrazovek. Postava, kterou ztvárnil Josef Bláha, totiž původně byla akademikem Filipem. To se nelíbilo vdově po profesoru Janu Filipovi, archeologu a historikovi, která televizi zažalovala. Vše se nakonec vyřešilo přejmenováním akademika na Richarda a předabováním dialogů, ve kterých se vyskytovalo jeho jméno. Legendární seriál tak může dělat radost dalším a dalším generacím diváků. Momentálně ho můžete vidět třeba v iVysílání České televize.