Předchozí
1 z 5
Další

Jiří Trübenekr: senior, co obešel republiku

Pan Jiří je vitální senior, který tvrdí, že s cestováním může člověk začít kdykoliv. Stačí se jen zvednout z gauče. Ačkoli v jeho podání se to může zdát až trochu extrémní. Strávil několik týdnů cestováním po Sibiři, lezl po sopkách na Kamčatce, autem projel Rusko, Kazachstán a Ukrajinu.

Jiří Trübenekr.Zdroj: archiv cestovatele

„Umím dobře Rusky, i proto mě to táhne na východ. Ať si každý říká, co chce, ale domluvit se je důležité. Člověk si to cestování pak hned více užije," vysvětluje Jiří. Při svém posledním kousku neopustil Česko, přesto za sedmdesát jedna dní ušel 2300 kilometrů. Rozhodl se totiž obejít po hranicích celou republiku.

Ilustrační foto.Zdroj: Vladimír Tekverk

Vyrazil ze Sněžky 17. května a na stejné místo se vrátil 27. července. Drtivou většinu cesty ušel zcela osamocen, jen na třech úsecích se k němu na pár kilometrů připojili kamarádi. Při orientaci se spoléhal zejména na mobilní aplikaci Mapy.cz a svým přátelům se pravidelně hlásil na facebooku, aby věděli, kde se zrovna pohybuje. „Bylo to samozřejmě trochu fyzicky náročné, s výjimkou asi 5 volných dnů jsem byl pořád na cestě. Jednou jsem musel nečekaně vyrazit na nákup, protože jsem kompletně prošlapal boty," přidává cestovatel vtipnou příhodu.

Senior z Hlásné Lhoty sám obešel celou republiku.Zdroj: archiv cestovatele

„Finančně to nebylo až tak náročné. Spal jsem hlavně pod širákem, jednou či dvakrát do týdne pak třeba v penzionu, abych se omyl. Při takové cestě toho člověk moc nesní. Byl jsem živý hlavně z rohlíků, turistického salámu, tatranek. Občas v hospodě nějaká polévka a pivko na žízeň," přidává poznatky z cesty. Nejvíce si prý užil cestu přes Šumavu a Bílé Karpaty.

Ilustrační foto.Zdroj: Zdeněk Horák

Velké cestovatelské přednášky pořádat nechce, ale když se ho někdo na jeho dobrodružství zeptá, tak vždycky rád povypráví. A jaké má Jiří plány do budoucna? V cestování bude určitě pokračovat, ale hlavně by si rád udělal parašutistický kurz.

Senior z Hlásné Lhoty sám obešel celou republiku.Zdroj: archiv cestovatele