Předchozí
1 z 5
Další

Pro rodinu Hlavových je fitness koníčkem, který se snaží posílat dál

„Cvičit jsem začínal asi v 18 letech, když jsem se seznámil se svou nynější manželkou,“ začíná své vyprávění Jaroslav Hlava. Dá se říct, že život mu změnilo setkání s Jiřím Kabelkou, který byl tehdy jedním z předních československých kulturistů. Chlapík s vypracovaným tělem jej inspiroval a Jarda začal pravidelně trénovat. Kulturistika ale byla sport, který přišel z Ameriky a komunisti jej rozhodně nepodporovali. Sehnat stroje bylo velmi obtížné. „Začínali jsme cvičit ve sklepě. Jako absolvent průmyslovky jsem pracoval ve firmě, kde byla i slévárna a první činky jsme vyrobili tam,“ popisuje úsměvné začátky a pokračuje:

Jaroslav Hlava.Zdroj: Deník/ Radka Tobolková

„Hodně jsem trénoval i na vojně a po ní jsem si v novém rodinném domku zařídil vlastní posilovnu na půdě.“ Základním vybavením tehdy byla lavice na bench, hrazda na shyby a činky. Těsně po převratu si udělal trenérský kurz u Petra Tlapáka a společně s kolegou otevřel fitko v Lomnici nad Popelkou. To všechno v době, kdy se k nám západní trendy dostávaly stále ještě hodně pomalu. Chyběly stroje i odborná literatura. Články o trénincích i výživě se sháněly podstatně hůře než dnes, kdy je jich plný internet. Zacvičit si do Lomnice jezdili lidé ze širokého okolí. „A místo proteinů jsme si po tréninku dávali tvaroh,“ směje se při vzpomínce na dobu před více než pětadvaceti lety.

Jiří Hlava.Zdroj: Deník/ Radka Tobolková

Atmosféru cvičení začal brzy nasávat i Jardův syn Jirka. „Už doma na půdě jsem na tátu skoro denně koukal jak cvičí a otevření prvního fitka byl pro něho splněný sen,“ vzpomíná. Otcovo nadšení nakonec vtáhlo celou rodinu. Posilovny dnes provozují v centru Jičína, v Semilech a v Jablonci na Nisou a kromě Jardy a Jirky tam můžete potkat také Jardovu manželku a dceru Markétu či Jirkovu přítelkyni Zuzku. Všichni jsou certifikovaní trenéři a mohou vám sestavit tréninkový plán i jídelníček na míru. Práce je pro všechny koníčkem. „Snažíme se na lidi přenášet pozitivní energii. Hlavní je, aby je cvičení u nás bavilo a cítili se tu dobře,“ poodkrývá Jirka rodinnou filozofii.

Jaroslav a Jiří Hlavovi.Zdroj: Deník/ Radka Tobolková

S otcem se shodují, že nikdy není pozdě na to začít cvičit. „Nezáleží na tom, kolik vám je nebo jak vypadáte. Důležité je se odhodlat a poprvé vejít do dveří,“ vzkazují. Do fitka v těchto dnech míří i množství začátečníků, kteří si dali novoroční předsevzetí. Ani ti se nemusí bát, že by na svůj boj zůstali sami. Stačí se jen zeptat. „Chlapi chtějí většinou nabrat svaly, dámy zase nějaké to kilo shodit. Vybavení na to v Jičíně máme ideální. Navíc prostory právě rozšiřujeme, takže možnosti cvičení budou zase o něco rozmanitější,“ říká Jirka o fitku, ve kterém si před lety zacvičil i Orlando Bloom.

Jiří Hlava.Zdroj: Deník/ Radka Tobolková

Ideální je cvičit alespoň třikrát týdně, pak je velká šance, že se požadovaný výsledek dostaví. Potrápit tělo třikrát týdně se snaží i sám Jirka. Občas ho doprovází i pětiletý synek. „Je brzy na to, aby zvedal váhy, ale nasává atmosféru a počítá mi opakování,“ naznačuje Jirka, že rodinný klan Hlavových má budoucnost zajištěnou.

Ilustrační fotoZdroj: Petr Lundák