ČEZ, který je se zhruba 2,7 milionu odběratelů největším dodavatelem elektřiny v ČR, začne rozesílat nové rozpisy záloh zákazníkům za dva týdny. "K co nejpřesnějšímu nastavení nových záloh je dobré, aby si zákazníci udělali takzvaný samoodečet stavu elektroměru a plynoměru, a to nejpozději do 30. listopadu," řekl Gazdík. Společnost k tomu proto klienty začala vyzývat prostřednictvím SMS a e-mailů.

Po šoku z uplynulých měsíců, kdy kvůli ruské válce na Ukrajině extrémně rostly ceny plynu na mezinárodním trhu, v uplynulých dnech naopak jeho velkoobchodní cena výrazně klesla. 
Ceny plynu na trzích klesají. Poznají to ovšem jen některé české domácnosti

Nastavení nových záloh se týká zákazníků, kterým se od začátku příštího roku mění ceníky energií. Většina zákazníků ČEZ bude od ledna platit vládou zastropované ceny. Klienti si u nejběžnějších sazeb měsíčně za elektřinu připlatí kolem 300 korun. Platby za plyn zůstanou stejné, protože klienti se smlouvou na dobu neurčitou platí zastropované ceny už nyní. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou.

Zdražení energií převážně na zastropované ceny ohlásili i další velcí dodavatelé v Česku, například E.ON nebo Pražská energetika. Průměrným spotřebitelům těchto dodavatelů elektřiny kvůli tomu stoupnou poplatky o několik stovek korun měsíčně.

Ostatní velcí dodavatelé zatím k samoodečtům své klienty nevyzvali. Pražská energetika (PRE) to ani neplánuje. „Zálohy budou z naší strany nastaveny tak, aby pokryly předpokládanou roční spotřebu odběrného místa a odrážely zastropované ceny energií,“ řekl ČTK mluvčí Karel Hanzelka. Pokud se ale někteří klienti rozhodnou samoodečet provést z vlastní iniciativy, PRE podle Hanzelky údaje v nastavení záloh zohlední. Mluvčí také připomněl motivační program společnosti, který nabízí zákazníkům finanční prémii za dosažené úspory ve spotřebě. Přihlásilo se do něj přes 60 tisíc zákazníků společnosti.

Úspora 40 procent 

I přes zdražení budou ceny pro koncové zákazníky podle dodavatelů i tak výrazně nižší, než jsou současné reálné tržní ceny, které vycházejí z ceny obou komodit na velkoobchodním trhu. Běžná domácnost díky zastropování podle energetických společností ušetří oproti tržním cenám silové elektřiny asi 40 procent.

Nevytápěné místnosti představují ideální prostředí pro množení plísní.
Se snižováním teploty to nepřehánějte. Hrozí plísně, varují stavaři

Vláda v říjnu stanovila uvedené cenové stropy, a to 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy uvedl, že náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard korun.