Otázka pro tento týden: Jakou otázku byste položili Petru Fialovi? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Jisté je, že se změní podmínky pro odchod do předčasného důchodu, konstrukce povinné doby pro nárok na penzi a podíl zásluhovosti na její výši. Podle některých zdrojů by třeba dnešní padesátníci měli mít zhruba o dva tisíce nižší příjem z průběžného pilíře, což by je mělo pobídnout k privátnímu důchodovému spoření.

Výchovné bude zachováno, ale pravděpodobně nebude podléhat valorizaci.

Daleko složitější rébus ministři řešili, když hledali desítky miliard, díky nimž by se měl snížit strukturální schodek. Původně se mluvilo o 70 miliardách, ale pravděpodobně jich kvůli špatným čtvrtletním výsledkům bude až 120.

Vláda představila důchodovou reformu. Dotkne se předčasných penzí, minimální penze i věku odchodu do důchodu. Všechny změny najdete v článku.
Důchodová reforma přehledně: Co vše se změní. Jak to bude s předčasnou penzí

Nejviditelnějším zásahem bude změna sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), kterou platí všichni. Místo tří současných sazeb (10, 15 a 21 procent) by měly být jen dvě, a to ve výši 12 a 21 procent. Do vyšší mají spadnout ubytovací a kadeřnické služby, teplo, vodné, točené pivo, vstupenky na kulturní a sportovní akce. Potraviny, léky a zdravotní pomůcky, ale také knihy, noviny a časopisy se mají posunout do nižší sazby.

Jihomoravští vinaři a lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula údajně vylobbovali, že tiché víno nadále nebude zdaňováno.

Rušit se má řada výjimek, například sleva na studenty, na manželku po třech letech od narození dítěte, školkovné, osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům, odpočet za členské příspěvky odborům, zdaňovat se bude náhrada za vyvlastnění a prezidentův plat. Klesnout mají mzdy státních úředníků i jejich počet.

Premiér Petr Fiala
Konsolidační balíček: Vyšší DPH na alkohol, nižší na léky. Skončí školkovné

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

Na straně příjmů stát počítá se 13 miliardami navíc z povinného nemocenského pojištění ve výši 0,6 procenta ze zaměstnaneckých platů. Tím chce vláda kompenzovat to, že se nadále budou proplácet i první tři dny nemoci. Zatím není jisté, zda lidovci prosadili zvýšení firemních daní z 19 na 21 procent. Je jisté, že opozice bude mít řadu kritických připomínek. Prezident Petr Pavel byl na středeční schůzce s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou balíčku nakloněn, neboť si uvědomuje nutnost stabilizace veřejných financí.

A jak vnímáte opatření vlády vy? Zapojte se do debaty Deníku s premiérem a hlasujte.


Nahrává se anketa ...

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.