Děti mohou v průzkumu „Česko – země přátelská k dětem“ odpovídat na otázky v anonymním dotazníku, který je dostupný na stránkách www.unicef.cz/mujhlas. Vyplnění nezabere více než deset minut času.

„Zapojit se mohou všechny děti a mladí lidé do 18 let žijící v Česku. Věřím, že této jedinečné příležitosti využije co nejvíce dětí. Chceme nastupujícím generacím ukázat, že jim nasloucháme a že svými aktivitami mohou ovlivnit podobu země, ve které společně žijeme,“ konstatovala Pavla Gomba, ředitelka Českého výboru pro UNICEF.

Karel Kovář alias Kovy.
Dnešní děti jsou malí hrdinové zocelení vším, co se na světě děje, říká Kovy

Výsledky průzkumu předají prezidentu Petru Pavlovi letošní vítězové ankety Dítě Česka, a to symbolicky na Světový den dětí 20. listopadu.

„Děti tvoří čtvrtinu naší populace. Žijí s námi již teď a záleží na tom, jakou životní zkušenost si vytvářejí. Při rozhodování na ně ale často zapomínáme. Proto si velmi vážíme toho, že poprvé v historii naší země se hlava státu zapojí do oslav Světového dne dětí a tento den stráví nasloucháním jejich názorům a potřebám,“ dodala Pavla Gomba.

Vítěze vybere porota plná známých jmen

Anketa Dítě Česka bude mít i letos dva vítěze – chlapce a dívku. Vybírala je porota plná známých jmen. Usedl v ní kromě Pavly Gomby také známý youtuber Kovy, vyslankyně UNICEF a herečka Jitka Čvančarová, bývalý hokejista Patrik Eliáš, školský ombudsman Slávek Hrzal, předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a také Vít Nantl, generální ředitel společnosti Vltava Labe Media, která vydává Deník.

„Už potřetí patřím mezi porotce projektu Dítě Česka a opět se nestačím divit, kolik máme v ČR inspirativních dětí, kterým není jedno, co se kolem nich děje, a svými projekty a aktivitami se snaží přispívat k lepší společnosti. Vybrat tak pouze dva jedince nebude ani tentokrát jednoduché. Ale těším se na to. Je nesmírně osvěžující se setkávat se všemi nominovanými, povídat si s nimi a nechat se strhnout jejich nadšením,“ uvedl Vít Nantl a dodal: „Vnímám Dítě Česka jako skvělý projekt, díky kterému můžeme pozorovat, kudy a s jakými hodnotami se bude mladá generace i v budoucnu ubírat.“

Česká pobočka UNICEF uspořádala slavnostní vyhlášení výsledků prvního ročníku ankety Dítě Česka, které proběhlo v sobotu 20. listopadu 2021 ve 13.00 ve Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy.
Dítě Česka: Chci přijít na to, jak vyléčit nemoci, které se zatím léčit nedají

Vítězové třetího ročníku ankety Dítě Česka budou známi už v neděli 19. listopadu. O den později stráví oba den s prezidentem České republiky. Během dopoledne ho budou doprovázet a podílet se na jeho běžném programu.

Součástí speciálního dne s prezidentem bude také společná diskuse o výsledcích průzkumu „Česko – země přátelská k dětem“ a konkrétních podnětech, které považují za důležité pro vytvoření nejlepších možných podmínek pro děti v Česku.