Tato trvalá nejistota se promítá i do politických preferencí. Podle čerstvého průzkumu agentury STEM by volby suverénně vyhrálo hnutí ANO s 33 procenty. Druhá by skončila ODS se třinácti a třetí Piráti s jedenácti procenty.

Do sněmovny by se dostalo i SPD s deseti a hnutí STAN se sedmi procenty. Na pětiprocentní hranici volitelnosti je TOP 09 a lidovci jsou pod ní s necelými třemi procenty.


Nahrává se anketa ...

Vládní tábor hledá, kudy z této šlamastyky ven. Proto se zamýšlí i nad 37 doporučeními z dílny Národní ekonomické rady vlády (NERV). A jak uvedl ministr financí z ODS Zbyněk Stanjura, určitě by chtěli aplikovat do praxe zkrácené povolovací procesy a flexibilnější pracovní podmínky. „Když vidíte dlouhodobě nulovou nezaměstnanost, tak není žádný důvod, abychom nerozvolnili vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem,“ prohlásil.

Vyplácení sociálních dávek se změní. Zvýhodní ty rodiny, které se aktivně snaží svou situaci zlepšit:

Vyplácení sociálních dávek se změní. Zvýhodní ty rodiny, které se aktivcně snaží svou situaci zlepšit
Přehledně: Jurečka sloučí čtyři dávky do jedné. Kdo získá víc, kdo ostrouhá

K tomu členové NERV píšou: „Problémoví zaměstnanci nebo zaměstnanci bez výkonu, pokud hrubě neporuší pracovní kázeň, jsou v České republice nepropustitelní.“ Mezi nápravná opatření řadí „možnost propuštění zaměstnance bez udání důvodu, v rozumné lhůtě s odstupným závislým například na výši odpracovaných let“.

Odbory soudí, že by to poškodilo znevýhodněné či méně kvalifikované zaměstnance. „Politici by si měli uvědomit, jak velký nesmysl a problém to je,“ míní odborářský šéf Josef Středula.

Jak se k návrhu NERV staví Petr Fiala? Zeptáme se v debatě Deníku ve čtvrtek 15. února v 11:00.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.