Za prvních pět měsíců Česko podle Fialy Ukrajině dále poskytlo 16 speciálních vozidel pro systém protivzdušné obrany, 57 tisíc nábojů pro kanony a kanonové houfnice a 144 protiletadlových prostředků. Součástí dodávek byly i další vojenský materiál, výstroj, náhradní díly, pohonné hmoty či materiál radiační, chemické a biologické ochrany. Vláda podle premiéra také koordinovala dodávku dalších stovek kusů těžké vojenské techniky formou licencí či spoluprací se zahraničními partnery.

Poznatky z války na Ukrajině armáda zohlední při nákupech a tvorbě obranné strategie, kterou chce resort obrany dokončit do září, řekla Černochová. „Na základě požadavků vojáků jsme měnili například specifikaci na pořízení dronů, protože právě v souvislosti s válkou na Ukrajině armáda zcela logicky některé akvizice přehodnocuje,“ uvedla.

Český premiér Petr Fiala
Posílání zbraní na Ukrajinu nás neoslabuje, ujistil v debatě premiér Fiala

Loni poskytlo ministerstvo obrany Ukrajině ze svého majetku mimo jiné 38 tanků, 55 BVP, čtyři kusy letecké techniky a 13 samohybných kanónových houfnic. Dále pět průzkumných chemických vozidel, 47 automobilů, 27 518 nábojů pro dělostřelectvo, 12 raketometů, 4900 raket pro raketomety, 8022 pancéřovek, 128 minometů, 17 400 min pro minomety, 291 protiletadlových prostředků, 30 025 pistolí, 11 233 dlouhých ručních střelných zbraní a 4 263 tisíc nábojů pro ruční střelné zbraně.

Fiala: Dění v Rusku potvrdilo správnost posilování východního křídla NATO

Víkendové dění v Rusku kolem vzpoury Wagnerovy vojenské společnosti pod vedením Jevgenije Prigožina potvrdilo správnost posilování východního křídla NATO, řekl Fiala na bilanční tiskové konferenci na ministerstvu obrany. Situace v Rusku je podle něj mnohem méně stabilní, než by se mohlo zdát, velmi rychle se může stát nestabilní.

Důvodem posilování východního křídla NATO je hlavně ruská agrese na Ukrajině, řekl Fiala. Víkendová vzpoura wagnerovců, kterou ukončila intervence běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, však ukázala na to, že situace v Rusku je mnohem méně stabilní, než by se zdálo, dodal. „Jsou tam armády soukromého a polosoukromého charakteru, situace se může kdykoliv změnit v nestabilitu, což může být extrémně nebezpečné. Je potřeba to nepodceňovat,“ řekl.

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin
Puč wagnerovců? Prigožinem to nekončí, shodla se EU. Lipavský se už těší na Krym

Prigožin se dožadoval výměny vojenského velení ruské armády, obsadil jihoruský Rostov na Donu a konvoj wagnerovců mířil v sobotu do Moskvy. Vzpouru ukončila v sobotu k večeru dohoda mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Prigožinem, kterou podle ruských médií zprostředkoval Lukašenko. Putin v pondělí řekl, že členové Wagnerovy skupiny se buď mohou přesunout do Běloruska, nebo vstoupit do ruské armády.

Co se týče zapojení českých vojáků v zahraničí, Česko podle Černochové jedná s dalšími zeměmi z regionu o všech variantách a možnostech. Napoví podle ní nadcházející summit NATO ve Vilniusu. „Resort ministerstva obrany a armády i náčelník generálního štábu počítají s různými variantami, kde by v budoucnu vojáci působili a plnili úkoly,“ uvedla.

Vojenský materiál dodaný Ukrajině z majetku ministerstva obrany v roce 2023:

Materiál Počet kusů
Tanky 24
BVP 76
Vozidla pro systém protivzdušné obrany 16
Náboje pro kanony a kanonové houfnice 57 342
Protitankové řízené střely 645
Protiletadlové prostředky 144

Vojenský materiál dodaný Ukrajině z majetku ministerstva obrany v roce 2022:

Materiál Počet kusů
Tanky 38
Bojová vozidla pěchoty 55
Samohybné kanónové houfnice 13
Letecká technika 4
Průzkumná chemická vozidla 5
Automobily 47
Náboje pro dělostřelectvo 27 518
Raketomety 12
Rakety pro raketomety 4900
Pancéřovky 8022
Minomety 128
Miny pro minomety 17 400
Protiletadlové prostředky 291
Krátké ruční střelné zbraně 30 025
Dlouhé ruční střelné zbraně 11 233
Náboje pro ruční střelné zbraně 4 263 000