Předchozí
1 z 5
Další

Břetislav Kužel: Jičínský malíř s kouzelným baťůžkem

Břetislav Kužel se narodil v době tzv. druhé republiky a vyrůstal v době protektorátu. „Během války bylo pro takového malého kluka, jako jsem byl já, nejlepší si kreslit a doufat, že vyhrajeme,“ vzpomíná na své dětství a dodává: „Ať jsem byl, kde jsem byl, tak jsem všude kreslil.“ Kreslení mu zůstalo i po převratu, kdy z knihoven zmizela velká část jeho oblíbených knih. Možná překvapivě mu ve zdokonalení techniky pomohla vojenská služba, kde si půjčil knihu anatomie a zafixoval si správné proporce nejen lidských, ale i zvířecích těl.

Břetislav Kužel a jeho tvorba.Zdroj: Deník/ Radka Tobolková

Po vojně dokončil maturitu na průmyslové škole. Nejprve dělal v Agrostroji soustružníka a později se přesunul do kanceláře, kde kreslil technické výpočty. „Byl jsem určený jako kronikář a dělal jsem i nástěnku. Náš šéf nám ale žádnou společnou akci nepovolil, takže jsem si všechno musel vymyslet a místo fotek jsem kreslil. Komisi se naše nástěnka vždycky líbila,“ směje se. „Ani slovo nebyla pravda a to jsem vydržel až do roku 1989.“ Jestli se kronika někde zachovala bohužel netuší.

Břetislav Kužel a jeho tvorba.Zdroj: Deník/ Radka Tobolková

Ještě za totality se v Jičíně začali scházet umělci při kurzu pod patronací JKP. Kroužek z počátku vedli architekt Zdeněk Šindlar nebo akademický malíř Jiří Lízler z Jilemnice. Takže nakonec získal i teoretické základy. Navíc se díky svému zapojení do reprezentačního týmu orientačního běhu dostal i na Západ, kde mohl v muzeích obdivovat díla velkých mistrů. Byl hlavním výtvarníkem cen pro tehdy významnou soutěž Pět dnů orientačního běhu a jeho díla si tak vítězové odvezli do celého světa. Úspěchu a uznání dosáhly zejména jeho grafiky, líbily se i Vladimíru Komárkovi. Dnes už se věnuje výhradně olejomalbě, protože na leptání a grafický lis nemá potřebné prostory. Zúčastnil se také několika Jičínských plenérů i těch, které pořádá Spolek podkrkonošských výtvarníků, jehož je dlouholetým členem.

Břetislav Kužel a jeho tvorba.Zdroj: Deník/ Radka Tobolková

Snad každý, kdo jednou viděl obraz Břetislava Kužela, je schopný identifikovat jeho další tvorbu. Malby na první pohled mohou působit možná trochu jednoduše, jsou vyvedené jasnými barvami a mnohdy na nich naleznete motivy z Jičína a okolí. Tak jako každý správný malíř si našel vlastní cestu. „Víte, já nejradši maluju ženský, když ona ke mně žádná nechce přijít. Tak si je musím vymýšlet,“ říká napůl v žertu a napůl vážně.

Břetislav Kužel a jeho tvorba.Zdroj: Deník/ Radka Tobolková

Ve čtvrtek 23. ledna slavnostní vernisáží v 17 hodin otevře výstavu svých děl v galerii jičínského zámku, kterou muzeum pořádá u příležitosti jeho životního jubilea. „Měl jsem výstavy v Praze, Liberci, Pardubicích nebo v Olomouci a v Brně. Tam jsem měl velké výstavy, za to v Jičíně mě vždycky dali jenom na chodbu,“ neodpustí si malé popíchnutí do pracovníků muzea. Ti mu tak velký prostor galerie poprvé otevřeli až nyní, jako dárek k osmdesátým narozeninám. Tak se na výstavu zajděte podívat. A pokud stihnete i vernisáž, tak se možná dočkáte i příběhu z kouzelného baťůžku.

Břetislav Kužel a jeho tvorba.Zdroj: Deník/ Radka Tobolková