Většinou si své oběti vytypovali v hlavním městě  „Těmto lidem bez domova a bez stálého příjmu nabízeli práci, například hlídače parkoviště na okraji Prahy, s výdělkem zhruba 10 až 14 tisíc korun měsíčně, nebo mzdu kolem 90 korun za hodinu," sdělila policejní mluvčí Ivana Ježková.  Bezdomovců se také ptali, zda nemají půjčky nebo úvěry. Když oslovený  na nabídku práce kývl, sebrali mu doklady a odvezli ho, někdy i násilím.

„Osoby ubytovávali ve velmi nuzných a hygienicky špatných podmínkách. Nebylo výjimkou, že pro ně jídlo připravovali z odpadků vybraných z popelnic a kontejnerů," uvedla mluvčí. Rodina nutila bezdomovce pracovat a podepisovat úvěrové smlouvy i takzvané rychlé půjčky. Často je také fyzicky i psychicky týrala.

Syn falšoval potvrzení o jejich zaměstnání a příjmech  i nájemní smlouvy. Matka a syn si tímto způsobem vzali půjčku i na sebe. Celkem si půjčili stovky tisíc korun, které však nikdo nesplácel. „Ve třech případech dokonce zneužívali i seniory, kterým byl vyplácen pravidelný starobní důchod. Ten jim při výplatě celý odebrali," dodala Ivana Ježková.

Slováci se často stěhovali, protože  v pronajatých objektech zpravidla neplatili nájem. S bezdomovci bydleli v v Jaroslavi, v Ostrově nad Oslavou a nakonec v Kopidlně.

Policejní vyšetřovatel trojici obvinil z obchodování s lidmi, úvěrového podvodu, útisku a podvodu. „Zneužívaných lidí mohlo být daleko víc. Někteří již ale zemřeli, jiní byli cizinci a podařilo se jim vrátit do své vlasti, a hlavně tyto osoby nepodaly trestní oznámení a kriminalisté neznají jejich totožnost," upozornila mluvčí.

Žalobce však dostal jen spis matky a syna, protože vážně nemocný otec zemřel  loni ve vazební nemocnici. Dvojici hrozí  až dvanáct let vězení. Matka a otec byli už za podobné činy odsouzeni na Slovensku.