Do jednoho z bytů se nastěhoval pár, který v pondělí 2. května zavítal do stavebnin v Chocni. Martin Vondráček, za kterého se muž vydával, po ženě požadoval její občanský průkaz, aby mohl nakoupit materiál v hodnotě za sto tisíc korun. Údajně si svou občanku zapomněl a fakturu na sebe napíše později. Bohužel. Paní nemá ani materiál za sto tisíc, ani peníze, pouze dluhy. A kam zmizel její přítel? Neznámo kam! Martin Vondráček není totiž pravé jméno. To zní: Josef Zahálka.

Koncem května měl stejný muž nabídnout obyvatelce obce u Chocně své služby topenáře a převzal od ní zálohu na instalaci. Další peníze od ní  vylákal pod záminkou zprostředkování podnájmu v Chrudimi. Zmizely peníze i s Vondráčkem. Další částku přes sto tisíc korun zkasíroval jako zálohu na provedení zateplení rodinného domu v Chocni, poté ještě na topenářské práce v řádech desetitisíců. Peníze si půjčoval, aby splatil další.V září loňského roku se nad ním začala stahovat mračna, důvěra jeho známých mizela nenávratně pryč, a proto vzal jedné z poškozených šperky, finanční hotovost a zmizel neznámo kam.

Tento 35letý muž je policii známý několik let. Působí velmi důvěryhodně. Ženám, které si vybere, při pobytu u nich doma pomáhá, chodí nakupovat za jejich peníze a chová se vzorně až na nepatrné detaily. Tvrdívá, že občanský průkaz nemá, nebo si ho zapomněl, a proto si musí půjčit finanční hotovost na vaše jméno…

Policie žádá o pomoc občany, kteří se setkali s Josefem Zahálkou alias Martinem Vondráčkem nebo mu půjčili peníze a dosud je nedostali zpět, aby volali na bezplatnou linku 158 nebo 974 580 101.

(le)