Romská dívka nyní žije v Anglii, na líčení proto nepřišla. Přesto právě její osobnost rozhodla o tom, jaký trest dostal třiasedmdesátiletý Jaroslav Kerner za její údajné znásilnění.

Krajský soud v Hradci Králové mu uložil podmínku, skutek totiž nakonec nebral jako znásilnění, ale jako omezování osobní svobody.

„Rozsudek je pravomocný," potvrdila definitivu rozhodnutí Iva Matušková z tiskového oddělení soudu. Státní zástupce ani obžalovaný se proti němu totiž neodvolali.

Oběma vyhovovalo, jak soudce Petr Mráka vyřešil případ, jenž se udál v červenci roku 2013. Tehdy Kerner pracoval jako brigádník 
v jednom hradeckém supermarketu a šestnáctiletá dívka tady chtěla získat na konci otvírací doby nějaké prošlé potraviny. Proto se pohybovala kolem kontejnerů umístěných vedle obchodu.

Kerner jí prý nabídl, že ji odveze domů, ona po něm chtěla stovku – prý na jídlo. „Řekl jsem jí, že čeká zbytečně, že už ji někdo předběhl. Bylo mi jí líto. Bylo velké vedro," vysvětlil, proč ji nakonec zatáhl do svého auta.

I podle soudu při tom použil násilí, dívka nakonec měla na rukou škrábance a natržený rukáv u trička. Další sled událostí se měl podle dívčiny verze změnit ve znásilnění. Senior ji měl nutit k sexuálnímu styku.

„Pro svoje uspokojení ji osahával přes oblečení, zejména na prsou a v rozkroku, a snažil se jí dát ruku pod kalhoty, což se mu nepodařilo, u toho ji zakrýval ústa, aby nemohla přivolat pomoc. Následně ji za současné nabídky, aby se s ním jela projet, proti její vůli odtáhl ke svému nastartovanému vozidlu," stálo napsáno v obžalobě.

Muž tuto verzi odmítl, dívky se prý v autě ani nedotkl. Přesto spolu odjeli, mladá slečna nakonec utekla z auta, když se Kerner začal dohadovat na silnici s jedním z dalších řidičů.

„Hádal se s nějakým pánem. Tak jsem otevřela dveře a odešla. Nechtěla jsem po něm peníze," vypověděla při vyšetřování. „Byla jsem vystrašená, že mě někam odveze," oznámila na policii.

Šlo tedy o tvrzení proti tvrzení. Jenže v mužův prospěch mluvily znalecké posudky. Zaprvé jeho vlastní, který mluvil o tom, že netrpí žádnou sexuální deviací. „Nebyla zjištěna ani duševní porucha," napsal odborník.

Zadruhé šlo o zkoumání dívčiny psychiky. A to se ukázalo jako zásadní záležitost. Údajná oběť totiž byla ovlivněna velmi problematickým dětstvím, i kvůli tomu je duševně zaostalá. Znalkyně z oblasti psychiatrie zjistila, že její výpověď je nevěrohodná.

„Je to citově deprivovaná osoba. Opakovaně bylo podezření na týrání poškozené 
v rodině. Je hodně sugestivní," uvedla při vyšetřování.

„Měla jsem pochybnosti, že by ji obžalovaný napadal. 
V tom, co k činu uvedla, byly velké rozpory. Má velkou tendenci doplňovat to, co prožila, svými představami. Je hodně ovlivnitelná, manipulovatelná," doplnila.

Navíc je problémem také to, že si slečna své prožitky upravuje a nedovede je přesně reprodukovat.

V případě znásilnění hrozil mnohem citelnější trest - a to až dvanáct let
Proces byl vlastně „hrou" o to, zda se obžalovaný Jaroslav Kerner pokusil dívku znásilnit, nebo zda ji v uvozovkách pouze omezoval. Soudce Petr Mráka se nakonec přiklonil k druhé možnosti, proto je trest jen podmíněný. V případě znásilnění – i když by šlo o pokus - by seniorovi hrozilo až dvanáctileté vězení.
Muži totiž mohlo přitížit také to, že si myslel, že je dívce méně než patnáct let, v tom případě je totiž sazba právě dvanáctiletá. Oběť však byla
v době, kdy se problém udál, šestnáctiletá.