Poté odešel k pokladně, kde uhradil pouze balení těstovin. Muž netušil, že ho při krádeži odhalil pracovník bezpečnostní služby, který vše oznámil na policii. Hlídka na místě zjistila, že se jedná o dvacetiletého mladíka z Jičína. Vzhledem k tomu, že to nebylajeho první krádež, ale že již byl za obdobnou trestnou činnost v posledních třech letech pravomocně odsouzen, hrozí mu až tři roky vězení.

Vloupání do sklepní kóje
V noci na sobotu 4. července vnikl neznámý pachatel do suterénu bytového domu ve Valdicích, kde se vloupal do sklepní kóje. Z té pak odcizil zajištěné jízdní kolo Merida Matts černo-bílé barvy. Majitel vyčíslil škodu na nejméně 10 tisíc korun. Případ šetří jičínští policisté jako přečiny krádeže a porušování domovní svobody, za což pachateli hrozí až dva roky vězení.

Krádež peněženky
Jičínští policisté pátrají po neznámém pachateli, který v noci na sobotu 4. července vnikl v ulici K. Vika do neuzamčené garáže, kde z neuzamčeného vozidla Suzuki SX odcizil koženkovou peněženku, ve které se mimo jiné nacházely osobní doklady, hotovost, doklady od vozidla a platební karta. Majitel vyčíslil škodu na 500 korun. Případ šetří policisté jako přečiny neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a porušování domovní svobody, za což pachateli hrozí až dva roky vězení.

Opilý řidič dojezdil
V neděli 5. července krátce před čtvrtou hodinou ranní kontrolovala policejní hlídka v Jičíně v ulici J. Š. Kubína osobní vozidlo Škoda Favorit, které řídil čtyřiačtyřicetiletý muž. Provedená dechová zkouška u něj prokázala 1,5 promile alkoholu. Z tohoto důvodu se musel rozloučit se svým řidičským oprávněním a navíc si vyslechl ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí až roční vězení.

Víkendové zpravodajství
Uplynulý prodloužený víkend byl na Jičínsku z pohledu policistů nabitý událostmi.
V pátek 3. července odpoledne přijali jičínští policisté oznámení o požáru kontejneru, ke kterému mělo dojít v Dělnické ulici. Nakonec se ukázalo, že nehořel kontejner, ale že v jeho blízkosti pálil čtyřicetiletý muž odpad, kdy jeho likvidaci nahlásil včas hasičům. Ze silnice to pak vypadalo, jako že hoří kontejner.

Po devatenácté hodině si stěžovali obyvatelé jičínské čtvrti Čeřov na mladíky, kteří měli u skautského srubu střílet kuličkami. Jejich jednáním měli být ohroženi lidé, kteří zde procházeli. Policisté na místě zkontrolovali dva mladíky ve věku dvaceti let, kteří uvedli, že nestříleli, pouze z airsoftových zbraní vypouštěli vzduch, což zní jako střelba. I tak policisté oběma domluvili.

Před dvacátou hodinou přijali policisté na lince 158 zmatené oznámení o vysvobození jisté ženy z bytu v Miletíně. Službu konající policista následně zjistil, že se jedná o třiaosmdesátiletou seniorku, která je hospitalizovaná v jičínské nemocnici. Žena byla dezorientovaná, jinak v naprostém pořádku a žádné nebezpečí jí rozhodně nehrozilo.
Hořičtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který ve večerních hodinách několikrát kopl do předního světlometu u osobního vozidla Ford Mondeo, které bylo zaparkované před jedním z domů na Palackého náměstí. Majitel vyčíslil škodu na nejméně 4.500 korun. Případ šetří policisté jako přestupek proti majetku.

Ve večerních hodinách asistovali policisté při otevření bytu v Jičíně v ulici Sv. Čecha, ve kterém se nacházela starší žena, která upadla na zem a nemohla vstát. Na místo vyjeli i záchranáři, kteří seniorku ošetřili.

Po jednadvacáté hodině si stěžoval na lince 158 řidič osobního vozidla na řidiče kamionu, který ho prý málem u Sukorad vytlačil ze silnice. Hlídka následně nákladní vozidlo zkontrolovala a od řidiče zjistila, že předjížděl jiný kamion, ale protože v protisměru vyjelo jiné vozidlo, zařadil se zpět za kamion, který předjížděl. Za tímto jel oznamovatel, který se tak cítil být ohrožen. V tomto případě věc policisté vyřídili domluvou.

V sobotu 4. července krátce po čtvrté hodině ranní ležela uprostřed silnice pod viaduktem ve Staré Pace rozlomená betonová skruž. Hlídka, která vyjela na místo, překážku odstranila.

Rušno bylo před šestou hodinou ranní v kempu v Jinolicích. Jeden z ubytovaných mladíků se měl pohádat se svými kamarády, které měl obvinit z toho, že mu schovali klíče od vozidla. Nakonec se ukázalo, že klíče ztratil v trávě a protože byl opilý, nemohl je najít. Stejně na tom byli i ostatní z party. Klíče následně našli policisté, kteří je mladíkovi předali.

Strach o svého otce měla žena z Velkých Popovic. Policistům sdělila, že její devětasedmdesátiletý otec bydlí v Železnici, a protože jí „nebere" telefon, dostala o něj strach. Hlídka vyjela muže zkontrolovat a zjistila, že je v naprostém pořádku. Muž si totiž „utopil" mobilní telefon a tak si pořídil nový. Slíbil, že se dceři ozve a sdělí jí své nové telefonní číslo,

Zřejmě v noci odcizil neznámý pachatel v Sobotce u osobního vozidla Škoda Fabia, které bylo zaparkované v Boleslavské ulici zadní čidlo parkovacího systému. Majitelka vyčíslila škodu na 2 tisíce korun. Případ šetří sobotečtí policisté jako přestupek proti majetku.

Po patnácté hodině oznámil na policii muž z Horní Nové Vsi, že ho oslovil asi osmiletý chlapec, který ho požádal o vodu a dále mu řekl, že půjde po kolejích do Nové Paky. I když se ho snažil muž zastavit, přesto mu chlapec utekl a po kolejích pokračoval na Novou Paku. Policisté okamžitě provedli prohlídku trati a přitom hocha našli. Důrazně mu domluvili a doprovodili domů, kde ho předali rodičům.

V podvečerních hodinách řešili jičínští policisté manželské neshody. Muž měl na hrázi rybníku Šibeňák udeřit po předchozí slovní rozepři svoji manželku pěstí do obličeje. Případ šetří jako přestupek proti občanskému soužití.

Po osmnácté hodině došlo v Libáni k požáru střechu nad jídelnou základní školy. Oheň i přes okamžitý zásah hasičů napáchat škodu za 600 tisíc korun Policisté zjišťují co bylo příčinou požáru.

Večer došlo v Jičíně na sousedské neshody. V Butovské ulici se do sebe pustili dva sousedi, kteří se nejdříve napadli slovně a poté i fyzicky. Po vzájemné strkanici utrpěl jeden z mužů drobné oděrky a druhý skončil s roztrženým trikem. Případ šetří jičínští policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Po dvacáté hodině odhalila rybářská stráž u rybníka Valcha v Železnici sedmačtyřicetiletého muže, který zde pytlačil. Na místo vyjeli jičínští policisté, kteří věc vyřešili v blokovém řízení.

Ve večerních hodinách se obrátila na policii žena z Jičína s tím, že v Markově ulici leží na střeše jedné z firem muž, který má na zádech batoh a je velmi blízko okraje. Dále uvedla, že se bojí, aby nespadl dolů. Na místo vyjeli městští strážníci, kteří zjistili, že se jedná o majitele objektu, který zde prováděl opravu střechy.

Před třiadvacátou hodinou kontrolovala policejní hlídka ve Štikově motocykl Kymco Agility, který řídil jednačtyřicetiletý muž. Provedená dechová zkouška u něj prokázala 0,35 promile alkoholu. Z tohoto důvodu mu policisté zadrželi řidičské oprávnění a o jeho dalším osudu bude rozhodovat příslušný správní orgán.

V noci se měl v Hořicích na náměstí ozývat z jedné z provozoven hluk. Na místo vyjeli městští strážníci, kteří zjistili, že se jedná o soukromou akci. Strážníci všem domluvili s tím, aby ztišili hudbu, což také učinili.

V neděli 5. července krátce před jednou hodinou ranní zamířili jičínští policisté do Butovse, kde mělo docházet k rušení nočního klidu. Na místě zjistili, že zde probíhá hlučnější oslava narozenin. V tomto případě postačila k vyřešení přestupku domluva.

Ještě po druhé hodině ranní probíhala na koupališti ve Vojicích kulturní akce, kterou pořádal obecní úřad k výročí úmrtí mistra Jana Husa za přítomnosti živé hudby. To se zřejmě nelíbilo některým místním občanům, které hudba rušila, a oni nemohli spát.

Před třetí hodinou ranní mělo dojít v jedné z jičínských restaurací na Valdštejnově náměstí ke krádeži peněženky. Hlídka na místě kontaktovala poškozeného třicetiletého muže, který měl v dechu 2,44 promile alkoholu a v zadní kapse kalhot „ukradenou" peněženku.

Při manipulaci s prodlužovacím kabelem zasáhl v odpoledních hodinách elektrický proud osmačtyřicetiletého muže v obci Samšina. Ten byl následně převezen rychlou záchrannou službou do jičínské nemocnice.

Spor ohledně hlasité hudby vyvrcholil v Lázních Bělohradě slovním napadením mezi čtyřiapadesátiletým opilcem a mladou ženou, kterou častoval velmi nevybíravými výrazy. Policisté muže vyzvali k provedení dechové zkoušky, která u něj prokázala téměř 2,8 promile alkoholu. Z tohoto důvodu byl muž následně převezen do protialkoholní záchytné stanice v Hradci Králové. Případ šetří novopačtí policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Na muže, který ležel ve večerních hodinách na autobusové zastávce č. 4 na hořickém nádraží, upozornila jedna z procházejících žen, která měla o něj strach. Její obavy byly nakonec zbytečné, neboť se muž zvedl a odešel.

Po jednadvacáté hodině ležel ve Štikově u knihovny značně opilý mladík. Nakonec se vzpamatoval, postavil se na nohy a odešel za vydatné podpory oznamovatele do kempu, kde byl ubytovaný.

Po dvaadvacáté hodině zamířili novopačtí policisté do kempu na Pecce, kde si ubytovaná slečna stěžovala na svého přítele, který jí měl vzít peníze a doklady a z kempu odejít. Její oznámení bylo předčasné, neboť peníze i doklady našla ve stanu.

V pozdních nočních hodinách se obrátil na policii muž z Nové Paky s tím, že v bytě ve vedlejším vchodě hraje nahlas televize, a když zde zazvonil, tak mu nikdo neotevřel. Oznamovatel měl obavu, aby se majiteli něco nestalo. Po příjezdu hlídky už byl na místě naprostý klid.

V pondělí 6. července krátce před jednou hodinou ranní oznámil na linku 158 muž, že je s rodinou na rekreaci v obci Drštěkryje a nemůžou spát, protože je odněkud slyšet hlasitá hudba. Sobotečtí policisté zjistili, že v nedaleké Příchvoji slaví dětský den. Dle organizátorů měli akci povolenou až do druhé hodiny ranní. Muži zákona je upozornili na noční klid s tím, aby produkci ztišili.

Po jedné hodině ranní napadl neznámý muž v jednom z barů v Hořicích šestatřicetiletého muže, kterého ohrožoval teleskopickým obuškem a přitom ho slovně napadal. V okamžiku, kdy chtěl napadený muž vše oznámit na policii, rozbil mu útočník mobilní telefon a z místa utekl. Případ šetří hořičtí policisté jako přestupky proti občanskému soužití a proti majetku.

Krátce po druhé hodině ranní se obrátila na policii žena z Pecky s tím, že ji někdo bouchá na okno a ona se bojí, protože je sama doma. Hlídka celý objekt prohlédla, ale nikoho cizího zde nenašla.

Sobotečtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který na Zelenecké Lhotě odcizil plastový kontejner v hodnotě 4 tisíce korun. Další zloděj zde odcizil dveře u autobusové zastávky. Případy šetří policisté jako přestupky proti majetku.

V odpoledních hodinách měla v Jičíně na Valdštejnově náměstí ležet u sochy Jana Husa zraněná žena. Hlídka, která vyjela na místo, však nikoho nenašla.

Večer měly v Kopidlně na náměstí rozbít dvě děti u jednoho z domů okno. Na místo se dostavil majitel objektu, který uvedl, že již bylo okno rozbité. Případem se tak policisté více zabývali.

Po dvacáté hodině ležel v parku v Miletíně silně opilý muž, kterého nemohla jeho přítelkyně zvednout. Policisté zjistili, že se jedná o místního osmašedesátiletého muže, který byl tak opilý, že nemohl mluvit, natož chodit Nakonec skončil v protialkoholní záchytné stanici v Hradci Králové.

Novopačtí policisté vyjeli po jednadvacáté hodině do Lomnické ulice, kde v jednom z obchodů došlo ke sporu mezi prodávajícím a zákazníkem ohledně výše útraty. Prodejce požadoval 11 korun, kdežto zákazník měl jen 10 korun. Nakonec se přece jen domluvili a další přítomnost policisté tak již nebyla nutná.

V noci se muži zákona zabývali oznámením ženy z Jičína, která nejdříve tvrdila, že ji někdo schoval zapalovače a poté zase, že jí z bojleru uniká plyn. Vzhledem k tomu, že se jednalo o elektrický bojler, byly její obavy zbytečné.

nprap. Hana Klečalová