Podle policejních statistik loni z celkového počtu vloupání do domácností tvořily v Královéhradeckém kraji téměř čtyři pětiny domy, v Pardubickém kraji to byly asi tři čtvrtiny. Letos je situace obdobná.
Rizikové dveře
Policie dokázala objasnit přibližně čtvrtinu těchto trestných činů.
„Rodinné domky jsou ve srovnání s byty pro zloděje lákavější, protože disponují větším počtem míst, kudy mohou pachatelé vstoupit. Zvláště rizikové jsou v tomto smyslu přízemní balkonové dveře, které nejsou zajištěny ochrannou fólií," uvedl odborník na zabezpečení domácností Ivan Pavlíček ze společnosti Next.
Podle něj zloději snadno překonávají dnes tolik populární francouzská okna. Více než tři čtvrtiny pachatelů se dostanou dovnitř právě otevřeným nebo špatně zajištěným oknem.
Odborníci radí osadit tato místa například rolovací bezpečnostní mříží, která splňuje materiálové a konstrukční požadavky pojišťoven.
Nová taktika
V poslední době je však patrné, že se zloději stále častěji zaměřují na městská centra, zejména na objekty ve staré zástavbě. Podle Ivana Pavlíčka jsou staré domy v centrech snadnějším cílem, protože zatímco majitelé domků na kraji měst si pořizují bezpečnostní dveře nebo jiné systémy ochrany, majitelé starších domů nechávají vstupní dveře často nezabezpečené.
„Uvnitř domu si pak pachatelé vyberou nejhůře zajištěný byt. Ten rychle poznají podle dřevo-papírových dveří, které lze snadno prorazit," uvedl expert. Nájemcům nebo vlastníkům bytů s takovými vstupními dveřmi pak nepomůže ani montáž přídavných zámků, protože toto zařízení zloději snadno překonají.
Nezabezpečená starší zástavba je pro pachatele vloupání lákavá zejména přes den, kdy jsou lidé v práci a děti ve škole. Zloději berou nejen vybavení domácnosti, ale také kabelky, boty, oblečení či klíče od auta, které najdou na věšáku v předsíni. „Odjet z vykradeného bytu odcizeným autem je sice vrchol drzosti, ale bohužel se to stává," podotkl Ivan Pavlíček. Dodal, že lidé by ochranu bytů a domů neměli podceňovat, tím spíše, že účinné zabezpečení lze v současné době financovat i ze stavebního spoření.
Nehlášená vloupání
V starší zástavbě často žijí senioři, kterým zase hrozí, že si zloděje nevědomky pustí do bytu dobrovolně. Krádeží, spáchaných v přítomnosti obyvatel bytů totiž přibývá, a mezi oběti nepatří jen senioři.
Množství neobjasněných vloupání je však pravděpodobně mnohem vyšší, než dokládají oficiální policejní údaje. Přibývá totiž případů vloupání, při nichž se zloději klidně spokojí i několika stovkami korun, které najdou v šuplíku a použijí na základní obživu nebo na nákup drog. Mnozí majitelé nezabezpečených domácností takové drobné krádeže nehlásí.
„Oběti vloupání mohou odrazovat od hlášení krádeží také zdlouhavé úřední procedury a na motivaci jim nepřidá ani nízká šance na dopadení pachatele," konstatoval Ivan Pavlíček.
Čtyřčlenný gang vykradl 859 domků
Východočeská policie v červenci zatkla čtyřčlenný polský gang, který v Česku od roku 2009 údajně vykradl 859 rodinných domků a způsobil škodu více než 35 milionů korun. Poláci ve věku 19 až 37 let podle policie vykrádali domky v noci, když lidé spali. Odvrtali zámky oken a balkonových dveří a odnášeli hlavně peníze, zlato a šperky. První krádež z dlouhé série policie zaznamenala v dubnu 2009 na Trutnovsku. Postupně gang začal loupit i v dalších okresech a krajích České republiky, nejvíce vloupání však policie eviduje v Královéhradeckém kraji, kde se stalo 196 případů, a v Pardubickém kraji, kde se gang vloupal do 123 objektů. Poslední krádež policie zaznamenala 12. července. V případě prokázání viny hrozí zadrženým až osm let vězení.