„Škoda Octavia Combi zaparkovaná v Horní Branné zmizela v pondělí. Z pondělí na úterý v obci Vítkovice v Krkonoších zloděj odvezl Škodu Fabii. Ve stejné době, tentokrát z Turnova, zmizela Škoda Octavia. Ve středu se neznámému pachateli zalíbila Škoda Octavia na parkovišti u skiareálu ve Vysokém nad Jizerou." Tolik jen z tohoto týdne, který ještě ani neskončil.

A v obdobném duchu se lze ohlédnout zpět. Škoda Octavia Combi na Horních Mísečkách, Škoda Yeti v Nové Vsi u Vysokého nad Jizerou, to je zase z posledního víkendu.

Škody jdou do milionů, postiženými jsou mnohdy cizinci, takže jde o negativní reklamu pro stát i region. „V kurzu jsou hlavně škodovky. Zájem je o vozy, které se dají dobře prodat. Jestli jsou pachatelé domácí nebo například z Polska, zatím nevíme," říká semilský policejní mluvčí Petr Kmínek. Od počátku roku do včerejška zmizelo již 17 aut. To jsou v průměru téměř tři vozidla týdně. K tomu je třeba připočíst i množství vykradených," dodává.

„Je to pro nás hodně negativní reklama a samozřejmě nás tenhle problém trápí," říká starosta Vítkovic v Krkonoších a vedoucí lyžařského areálu Aldrov Milan Rychtr. Tam v posledních deseti dnech zmizela tři auta, proto se tam rozhodli aktivně přispět k větší bezpečnosti. „Prostory jsme dali pod kamerový systém a uvidíme. Doufáme, že to zlepšení přinese," říká.