V prvním případě vstoupil do neuzamčeného obytného karavanu, ve kterém v tu dobu spaly dvě osoby cizí státní příslušnosti. Zde se zmocnil finanční hotovosti, videokamery, mobilního telefonu a oblečení. Ve druhém případě vnikl do stanu spícího cizího státního příslušníka, kterému odcizil finanční hotovost a mobilní telefon. Celková škoda je předběžně vyčíslena na hodnotu přesahující 30 tisíc korun.

Neznámý pachatel se tak dopustil přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže, za což mu hrozí trest odnětí svobody na dva roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebi jiné majetkové hodnoty. Případ v současné době šetří policisté z Obvodního oddělení Jičín.

Upozornění policistů

Letos stejně jako každý rok s příchodem různých kulturních a společenských akcí, kterých se účastní velké množství lidí, řeší policisté větší počet kapesních krádeží, krádeží věcí z vozidel, ze stanů a rekreačních chatek, ale i ztráty předmětů různého druhu.

- Abyste nebyli nepříjemně zaskočeni a překvapeni tím, že se stanete obětí zloděje, je třeba mít stále na paměti, že průměrně šikovný zloděj vás nepozorovaně okrade během několika vteřin. Pro pachatele je velice snadné věci z kapes, batohů nebo kabelek, ale i předměty, které jsou uloženy ve vozech či plátěných příbytcích, zcela bez povšimnutí během rekordně krátké doby odcizit. Ne vždy sice dokážeme svůj majetek řádně zabezpečit, ale přesto je možné vlastním chováním předejít ztrátám. Dodržování všech preventivních rad a pravidel možná neodradí pachatele majetkové trestné činnosti od spáchání krádeže, ale určitě minimalizuje škody, které Vám tím způsobí. Proto Vám přinášíme několik jednoduchých, leč velmi efektivních rad, jak nedat zloději šanci:

- Na společenské, kulturní či sportovní akce si neberte cenné věci (šperky, přenosné počítače, elektroniku a podobně).

- Auto, stan i chatku vždy řádně uzamkněte (zip stanu na příklad visacím zámkem) a to i v noci, když uvnitř spíte. V autě nenechávejte na viditelném místě pokud možno vůbec nic. Ani zavřený úložný prostor vozu, do kterého není vidět, však není zárukou bezpečnosti.

- Při nocování mějte všechny cenné předměty (telefony, fotoaparáty, videokamery apod.) a finanční hotovost u sebe. Ve stanu je ukládejte k hlavě a ne k nohám. Nenechávejte  je v žádném případě v předsíňce stanu či chatky.

- V přechodném obydlí nikdy nenechávejte volně ležet klíče od vozu.

- Nevozte s sebou větší finanční hotovost, pokud možno, plaťte platební kartou. PIN kód k bankovním kartám nikdy nemějte uložen u karty.

"Abyste si ze svých cest odvezli jen příjemné zážitky, myslete stále na to, že prevence je základem všeho. Berte proto vážně varování, jak Policie České republiky, tak například upozornění na ubytovacích dokladech a vyvěšená varování provozovatelů autokempů,"upozornil policejní mluvčí Aleš Brendl.