Jako například oznámení dvaatřicetiletého muže ze Semilska, který se v pondělí 1. února krátce před jednou hodinou ranní obrátil na policii s tím, že ho někdo přepadl.

Na místo okamžitě vyjela policejní hlídka, která však nemohla nikde oznamovatele najít, což už samo o sobě bylo podivné. Muže nakonec našli až v Mlázovicích, kde jim celý případ popsal. Prý byl u své přítelkyně v Lázních Bělohradě, se kterou se ale v noci pohádal, a tak se vydal na cestu domů. V Kotykově ulici si stopl projíždějící vozidlo, údajně Renault 19, které mířilo na Jičín. Uvnitř měl sedět asi třicetiletý řidič a jeho o něco mladší spolujezdec. On si sedl na zadní sedadlo a vedle sebe položil svůj batoh.

Před Chotčí prý spolujezdec požádal řidiče, aby zastavil, protože si potřebuje odskočit na WC. Poté co vystoupil, obešel vůz a otevřel dveře na jeho straně. Následně ho z vozu vytáhl a několikrát do něj kopl. Pak oba odjeli a s nimi i jeho batoh, ve kterém měl osobní doklady, peněženku a další věci.

Vzhledem k tomu, že byl oznamovatel po celou dobu velmi neklidný a neustále poskakoval, vyzvali ho policisté k provedení dechové zkoušky. I když tvrdil, že vypil tři odlivky tvrdého alkoholu, přesto byl výsledek negativní. To se ovšem nedá říci o testu na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na pervitin. Vzhledem k tomu, že si muž začal stěžovat na bolest hlavy, byl převezen rychlou záchrannou službou do nemocnice v Jičíně.

Ještě předtím se policistům přiznal, že si přepadení vymyslel. Prý se potřeboval dostat domů, a tak ho napadlo, že by ho tam mohla hlídka odvézt. To se ale zmýlil, neboť policie taxislužbu neprovozuje.

Co dodat závěrem? I když případ zaměstnal policisty „jen" na necelých pět hodin, přesto tento zbytečně strávený čas mohli věnovat daleko důležitějším věcem.

Vloupání do chalupy
V přesně nezjištěné době od neděle 24. ledna do pátku 29. ledna vnikl neznámý pachatel na soukromý pozemek ve Hřmeníně, kde se vloupal do rekreační chalupy. V obývacím pokoji pak odcizil televizor Samsung, v ložnici set-o-box a v koupelně chladící zařízení na pivo. Následně se „podíval" i do přilehlé kůlny, ze které si odnesl motorovou řetězovou pilu, rotační sekačku Al-ko, motorovou kosu Oleomag a další zahradní nářadí. Majitel vyčíslil celkovou škodu na 104 tisíc korun. Případ šetří jičínští kriminalisté jako přečiny krádeže a porušování domovní svobody, za což pachateli hrozí až pět let vězení.

Krádež kabelky
O tom, že opatrnosti není nikdy dost, se přesvědčila v neděli 31. ledna nad ránem jedna z návštěvnic plesu v Lukavci. Neznámý pachatel totiž využil její nepozornosti a v nestřeženém okamžiku jí odcizil kabelku, kterou si ponechala bez dozoru na lavici. Spolu s ní žena přišla o mobilní telefon THL a peněženku, ve které se nacházela hotovost, dvě platební karty a další písemnosti. Celková škoda byla vyčíslena na téměř 6 tisíc korun. Po pachateli, kterému za přečiny krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku hrozí až dva roky vězení, pátrají hořičtí policisté.

Krádež šperků
Jičínští policisté pátrají po neznámém pachateli, který v přesně nezjištěné době od úterý 1. prosince do pátku 29. ledna odcizil v jednom z rodinných domů v Jičíně v ulici J. Š. Kubína šperky. Zloděj, který nezjištěným způsobem vnikl dovnitř, odcizil z kovové bedny v obývacím pokoji dámské hodinky a české granáty. Majitelka vyčíslila škodu na 35 tisíc korun. Pachateli za přečin krádeže hrozí až dva roky vězení.

Řídil, i když nesměl
V sobotu 30. ledna kontrolovala policejní hlídka v Jičíně v ulici M. Koněva osobní vozidlo Škoda Octavia, které řídil dvacetiletý mladík. Během kontroly vyšlo najevo, že nemá za volantem co dělat, neboť má rozhodnutím Okresního soudu v Jičíně vysloven do dubna letošního roku zákaz řízení všech motorových vozidel. Z tohoto důvodu si vyslechl ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.    por. Hana Klečalová