Znal ho odmalička. „Naše rodiny spolu dělali grilovačky. Jednou jsme upekli prase my, podruhé oni," vykládal Radek Charvát.

S Lubošem Větvičkou i proto začal na podzim roku 2014 bydlet, nastěhoval se do jeho domu v Nové Vsi na Rychnovsku. 17. února 2015 našla policie tělo sedmapadesátiletého muže zkroucené v jímce u domu. Byl mrtvý.

Ze zločinu byl obžalován Charvát, který od včerejška stojí přad Krajským soudem 
v Hradci Králové. Sazba za pokus o vraždu je až osmnáctiletá, tolik let za mřížemi mu hrozí. Vedle toho je viněn také z těžkého ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci.

„Ublížení na zdraví přiznávám," pronesl směrem
k soudci Miroslavu Mjartanovi. Byla to jedna z podstatných vět jeho vystoupení. Charvát totiž mluvil skoro hodinu a půl, svou verzi případu četl z připravených papírů. Když je pak předával soudci, aby byly zařazeny do spisu, jen špitl: „Omlouvám se za chyby."

V předlouhé řeči, v níž přeaskoval v čase, vyprávěl o všemožném. Jak je fanouškem fotbalové i hokejové Slavie, co dostal k narozeninám od kamarádky z Malšovy Lhoty. Ale také o konfliktech se spolubydlícím.

Jezdili za ním cikánští vymahači

Jeden vyvrcholil útokem 
v půlce prosince 2014, po něm skončil Větvička na čtrnáct dní v nemocnici. „Několikrát jsem ho praštil pěstí do hlavy, pak na solar a kopl kolenem do brady," popsal Charvát.

Z nemocnice se Větvička vrátil poslední den roku. „Zkazilo mi to náladu," přiznal Charvát.

Přibližně od poloviny ledna pak okolí začalo pozorovat, že starší muž z dvojice spolubydlících zmizel. Charvát tvrdil, že si našel „ženskou", nebo že jezdil za matkou. „Doma byl, i když jsme se nepotkali," ujišťoval Charvát. Prý bývala teplá kamna či objevil v domě nový kartáček a pastu na zuby.

Jenže v půlce února našla policie mrtvolu. Tělo bylo pomlácené, bylo však zjištěno, že smrt nastala až v jímce. Hned stejný den byl Charvát zadržen a později obviněn. „Poznal jsem, že žijeme v policejním státě. Moje důkazy policie vůbec neprověřila," prohlásil.

V řeči mluvil rovněž o tom, jak hodně pracoval, prý neměl čas na „takovéhle" věci. „Navíc jsem měl slíbenou lukrativní práci, přece bych si nekazil kariéru," tvrdil povoláním tesař.

Také vykládal o Větvičkově pit, sám však byl znalci rovněž označen za alkoholika. „Jejich soužití nebylo jednoduché," podotkla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Charvát tvrdil, že měl Větvička velké dluhy. „Jezdili za ním cikánští vymyhači," naznačoval, kdo by místo něj mohl stát za smrtí.

Líčení bude u hradeckého soudu pokračovat také ve čtvrtek.

Na policii mlčel, zato u soudu spustil
Když byl vyšetřován, odmítal spolupracovat. Nevypovídal, což je samozřejmě jeho právo. Radek Charvát se však nechtěl podrobit ani zkoumání znalců, kteří měli popsat jeho psychologický profil či sklon k závislosti 
na alkoholu. Nakonec na to přistoupil až po výměně odborníků.
Zato u soudu se Charvátovi rozvázal jazyk, jeho „projev" trval téměř hodinu a půl.