Rodiče a sestra zemřelé původně žádali za vážný zásah do rodinného života přes dva miliony korun, nemocnice však jakékoli pochybení odmítala.

Žena v roce 2011 v jičínské nemocnici porodila syna, vzápětí se však u ní vyskytly vážné zdravotní komplikace, kterým na druhý den podlehla.
„Bylo prokázáno, že lékaři v určité fázi nepostupovali zcela řádně a to vedlo ke snížení šance pacientky na přežití," zdůvodnil včera své rozhodnutí soudce Jan Fifka.

Na druhé straně však soud přihlédl k tomu, že žena trpěla výdutí na tepně, což je vzácné vrozené onemocnění, o němž až do porodu nikdo nevěděl. Při porodu jí výduť praskla a žena zemřela kvůli masivnímu vnitřnímu krvácení.

Částka 850 tisíc korun, kterou soud rodině přiřkl, je o více než milion menší než původní požadavek. Nemocnice však musí zaplatit ještě náklady řízení a soudní poplatky.

Co se vlastně v jičínské nemocnici stalo? Věra H. tam v červnu 2011 porodila syna, ale kvůli podezření na krvácení ze sleziny byla převezena na ARO a další den po převozu do Fakultní nemocnice v Hradci Králové zemřela. Podle rodiny byli za její smrt odpovědní jičínští lékaři, protože včas neprovedli vyšetření, které by odhalilo pravou příčinu vnitřního krvácení.

V případu byly původně vypracovány dva znalecké posudky. Zatímco podle jednoho nemocnice nepochybila, druhý posudek tvrdil opak. „Ani znalci nejsou schopni se dohodnout, co se vlastně stalo," řekl soudce a zadal vypracování třetího posudku.

Laxní kontroly

Podle revizního posudku olomouckého ústavu, který u soudu zazněl včera dopoledne, postupovali jičínští lékaři zpočátku správně. Použité ultrazvukové vyšetření je šetrnější než CT, které by rodičku zatížilo radiací a dalšími nežádoucími účinky, takže by potom dlouhou dobu nemohla kojit.

Chybovat se však začalo při pobytu pacientky na ARO. „Kontroly krevního obrazu byly velmi laxní, nebyly prováděny kontroly vnitřního prostředí a hladiny laktátů," řekl znalec Dušan Klos. Navíc na oddělení chyběl chirurg.

Největšího přehmatu se však podle něj lékaři dopustili, když kolem čtvrté hodiny ranní ultrazvuk hlásil, že vnitřní krvácení narůstá. „Na pracovišti se v té chvíli měly rozsvítit všechny kontrolky," prohlásil znalec. Jenže lékaři ženu neposlali na CT, které by odhalilo, že nejde o slezinu, ale prasklou výduť tepny, ani ji nezačali operovat.

Zdravotní sestry z ARO, které u soudu svědčily, vypověděly, že lékaři ženu v noci několikrát vyšetřili a na ráno naplánovali operaci. Jenže právě tento odklad byl zřejmě osudný. „Situace byla tak zjevná, že měli zasáhnout," upozornil Dušan Klos.

Připustil, že není jisté, zda by se těmito zákroky podařilo matku zachránit, ale její šance na přežití by se podle něj výrazně zvýšily.
Pacientka pak byla v kritickém stavu převezena do královéhradecké nemocnice, ale při příjezdu byl podle posudku její stav „neslučitelný se životem".

Ženina smrt její rodinu velmi tvrdě zasáhla. Otec se psychicky zhroutil a musel odejít do důchodu, matka nyní pomáhá s výchovou a výživou vnuků.

Rodina ani zástupci nemocnice se včera k rozsudku nevyjádřili. 

Sporný znalecký posudek
Soudní jednání u Krajského soudu v Hradci Králové není jediné, které rodina kvůli smrti ženy vede. Okresní soud v Jičíně však případ odročil 
s tím, že čeká, jak rozhodne krajský soud. Případem se zabývala také jičínská policie, ta však na základě lékařského posudku případ odložila. „Autorem posudku byl doktor Matlach, jehož výstupy jsou diskutovány v řadě řízení. Jeho závěry jsou tedy otázkou," prohlásil včera právní zástupce rodiny Tomáš Klinecký. Znalec Radek Matlach figuroval například v kauze zdravotní sestry Věry Marešové obžalované z vražd šesti pacientů v Rumburku, nebo v případu Petra Kramného.