Devětapadesátiletý Jaromír Staněk z Kutřína na Chrudimsku se v srpnu dostal do konfliktu se svým pětatřicetiletým synem, s nímž bydlel v rodinném domku. Oba byli pod vlivem alkoholu. Staněk pří hádce syna bodl nožem do břicha, a když zraněný upadl, bodl ho ještě do zad.  Byl obžalován z pokusu o vraždu a hrozilo mu deset až osmnáct let vězení.

Staněk vypověděl, že vztahy mezi ním a synem nebyly dobré a asi rok před činem se ještě zhoršily. „Často mě bezdůvodně napadal, mlátil mě pěstí, a když mě srazil na zem, kopal do mě," vypověděl u soudu.

Syn byl konfliktní

Osudnou hádku prý vyvolal syn, navíc otci vyhrožoval, že ho  zabije. „Bál jsem se, tak jsem si vzal nůž," řekl obžalovaný. Když ho syn napadl, bodl ho.

O tom, že to se synem obžalovaného   nebylo právě jednoduché, hovořili i svědkové.  Podle jednoho z nich byl agresivní, pil, bezdůvodně urážel lidi a vyvolával konflikty. „Nikde nepracoval, ani  pracovat nechtěl," řekla další svědkyně, jiná ho charakterizovala jako „strašného sprosťáka". Naopak obžalovaný měl pověst dobrou. Většina vyslechnutých se shodla, že pokud byl střízlivý, byl to  klidný a pracovitý člověk.

Jednal v rozrušení

Státní zástupkyně žádala pro Staňka za pokus o vraždu šest až sedm let vězení, naopak obhájce navrhl, aby soud čin překvalifikoval na pokus o zabití.

Soudci se nakonec přiklonili k názoru obhajoby.  Podle nich Staněk jednal ve stavu silného rozrušení. „Bylo to zkratkovité agresivní jednání, kterým obžalovaný reagoval na dlouhodobou tíživou situaci," řekl předseda senátu.  Soud také rozhodl, že trest ve výši 3,5 roku je pro muže, který je po vážné  nemoci v invalidním důchodu, postačující.

Staněk navíc musí VZP zaplatit téměř 260 tisíc korun za léčení pobodaného syna. Podle znalců byla jeho zranění velmi vážná a bez včasné odborné pomoci by zemřel.

Názory soudu a žalobkyně
Soud: „Ze strany obžalovaného se jednalo o zkratkovité jednání, kdy se postavil na odpor poškozenému, čímž řešil svou dlouhodobě prožívanou bezmoc vůči negativnímu chování poškozeného."
„…poškozený dostal, co si zasloužil, ale z hlediska zákona je to neakceptovatelné."

Státní zástupkyně: „Podávám odvolání do výroku o vině… Rozrušení obžalovaného nebylo takové, aby soud mohl uplatnit tuto kvalifikaci…"