Jmenoval se Martin Landsman, ale našel zalíbení v muslimské víře. Proto si před časem nechal přepsat jméno na Martin Ammar Málik.

Jednu věc však nezměnil. 
I dál zůstal kriminálníkem, 
v minulosti byl totiž trestán už šestkrát.

Na konci roku 2014 žil v karavanu na kraji Pardubic, vlastně nic neměl, a tak se rozhodl svoji situaci řešit po svém – naplánoval si loupež ve velkobochodu JIP.

„Pak jsem chtěl odjet do zahraničí," vypověděl.

To vše nakonec splnil. Jen se mu nepodařilo zmizet definitivně a přibližně půl roku po zločinu byl dopaden španělskou policií v severní Africe. A v tomto týdnu byl souzen 
v Hradci Králové.

Krajský soud ho poslal do vězení na osm roků. Verdikt je to definitivní, protože státní zástupce Milan Vacek se vzdal práva na odvolání.

Podobně se zachoval také sám Málik. „Odvolávat se nebudu," prohlásil.

Za loupež mu hrozil až desetiletý trest. Suma, kterou ukradl, byla totiž značná – 1,6 milionu. „Vůbec jsem nečekal, že to bude tolik," přiznal při vyšetřování.

Měl pistoli? A komplice?

Zločin se stal 22. prosince 2014. Málik dorazil do budovy velkoobchodu s potravinami a pitím mírně maskovaný. Kdesi sehnal mikinu s logem společnosti, přes hlavu měl mikinu.

V obchodě vytrhl ženě tašku, v níž nesla peníze a stravenky. Podle některých svědků měl pistoli, ale to on sám odmítl.

Před soudem se napadené ženě omluvil za intenzitu útoku. „Byla to moje vina," přiznal. Ihned po loupeži naskočil do auta a zmizel z Pardubic. Auto bylo jeho známého, ale Malik odmítl, že by na zločinu měli podíl další lidé. Policisté i státní zástupce však byli přesvědčeni, že měl jednoho až dva  komplice. Prokázat se to však nikdy nepovedlo. Jeho známý navíc řekl, že mu Málik auto ukradl.

Po loupeži začala velká pouť přes Slovensko, Itálii a Španělsko. Ve druhé zemi udělal zločinec podle všeho osudovou chybu, protože se ozval svým známým, a tak policie zjistila, že zmizel do zahraničí. Podle všeho mířil až do Sýrie, kam ho zřejmě táhla jeho muslimská víra.

Tak daleko se ale nedostal. Ač byl na útěku jen půl roku, z velkého lupu mu nezbyla ani koruna. Proto byl vedle vězení odsouzen také k povinnosti zaplatit velkoobchodní firmě  škodu ve výši 1,6 milionu.

Byl na útěku, dopadli ho v Africe
Martin Ammar Málik u Krajského soudu v Hradci Králové.Jako velký cestovatel se předvedl Martin Ammar Málik. Po loupeži se vydal na pouť. Nejprve vyrazil podle všeho na Slovensko, dokázal se dostat přes zátarasy, které policisté stvořili v Pardubicích krátce po zločinu.
Odtud se vydal do Itálie, odkud kontaktoval několik známých 
v Česku a policie tak zjistila, že je v zahraničí.
Proto na něj byl vydán mezinárodní zatykač. Po nějakém čase byl zatčen na hranicích mezi Španělskem a Gibraltarem, ale ihned propuštěn.
Španělská policie ho nakonec definitivně chytila v severní Africe půl roku po loupeži.