V červnu tohoto roku v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou se měl totiž pokusit zabít muže, který mu nevracel jeho majetek a v inkriminovaný den jej údajně slovně napadl.

Za vraždu ukončenou ve stadiu pokusu si Luboš Vítek odsedí tři roky ve věznici s dozorem. Původně mu přitom hrozilo až dvacet let ve vězení. Dále mu soud uložil ochranné ústavní protialkoholní léčení.

Škrábnutí nožem ho mělo jen zastrašit

Vše se podle obžalovaného seběhlo shodou náhod. Vydal se totiž k poškozenému „posilněn" několika tabletami diazepamu, který slouží jako sedativum k zklidnění organizmu, aby si vymohl navrácení své pily. Omylem jej prý zamkl v jeho domě, načež muž  vylezl oknem a začal mu nadávat.

Pak už se události odehrály  ráz na ráz. „Neměl jsem v úmyslu ho zabít, jen škrábnout nožem, abych ho vystrašil. Byl jsem ve stresu, měl jsem strach a vztek. Jednal jsem v afektu," hájit se Vítek, jenž podle svých slov trpí silnými depresemi a úzkostmi.

V tomto stavu si však vzpomněl, že má v batohu přibližně dvaceticentimetrový nůž. „Beru si ho s sebou, i když jedu autobusem například do Hradce. Nosím ho neustále," vysvětloval Vítek.

Vytáhl tedy „kudlu" a začal s ní prý před svým protivníkem šermovat, aby ho zastrašil. Výsledkem byla řezná rána na bradě a bodnutí do oblasti pod levým ramenem napadeného, které způsobilo vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny, takzvaný pneumothorax. Toto zranění může být i smrtelné.

Poraněný muž však podle výpovědi jeho nezletilého syna šel sbírat jahody, nachystal večeři a až poté, když se mu přitížilo, vyhledal pomoc. Nakonec byl přijat v hradecké fakultní nemocnici.

Zajímavostí je i to, že hladina diazepamu naměřená daný den v krvi obžalovaného byla velmi vysoká. „Osoba, která na tento lék není zvyklá, by byla v silném útlumu, mohla by skončit až v bezvědomí. I pro člověka navyklého na diazepam se jednalo po stránce fyziologické o rizikové množství," shrnul soudní znalec v oboru toxikologie Viktor Voříšek.

Lenka Kašparová