Pekár trvá na své nevině. Podle obhajoby mohl čin spáchat někdo jiný.  Královéhradecký krajský soud mu původně udělil doživotí, odvolací soud však trest zmírnil.

Délku rozhodování Nejvyššího soudu nelze předjímat. Obvykle řeší dovolání v trestních kauzách několik týdnů až měsíců, většinu jich odmítá. Dovolání nemá odkladný účinek ani přímý vliv na pobyt odsouzeného ve vězení.

Děsivá smrt

Pekár byl odsouzen za brutální vraždu šestatřicetileté ženy, matky čtyř dětí. Čin spáchal v březnu před dvěma lety. Ženina smrt byla děsivá. Podle lékařů ji  pachatel bil a kopal do hlavy, bodal nožem do hrudníku, břicha a zad a škrtil rukama i elektrickým kabelem. Tělo pak naložil do auta a odvezl do lesa u Žďáru nad Sázavou, kde je hodil do příkopu a zaházel větvemi a textiliemi.

Pekár obžalobu odmítl. „K vraždě jsem neměl motiv," prohlásil rozhodně. Tvrdil, že se s ženou intimně stýkal, ale „o lásku nešlo". Pro něj bylo prý důležité, že se stala jeho spolupachatelkou při krádežích. „Byla špičkový komplic, takový hlídací pitbul," řekl muž. Jezdili prý autem po okolí a hledali, co by mohli ukrást.

Osudného dne se prý setkali ve vypůjčeném bytě v Chocni. Pekár řekl, že jí koupil pervitin. „Ona si to kupovat nemohla, nebylo dealera, kterému by nedlužila peníze," uvedl muž. Žena mu pak údajně řekla, že jde do herny, a od té doby ji neviděl.

Sadistický pachatel

Podle státní zástupkyně Hany Flídrové šlo o sexuálně motivovanou vraždu spáchanou sadistickým pachatelem. To obžalovaný odmítl: „Kdybych trpěl sadismem, projevilo by se to už předtím."

Státní zástupkyně však vyjmenovala více než desítku důkazů, které svědčily o vině obžalovaného. Byly mezi nimi mimo jiné jeho pachové stopy na ženině těle a věcech v příkopu, stopy zpod nehtů oběti či otisky pneumatik a obuvi z místa, kde leželo tělo. Žalobkyně také upozornila, že si Pekár s ženou často telefonoval, ale od chvíle, kdy zmizela, jí už nezavolal.

„Nálezy mohou svádět k názoru, že vraždu spáchal obžalovaný," připustil obhájce.

Bylo to podsvětí?

Advokát však uvedl, že na ženině smrti mohly mít zájem „osoby z takzvaného podsvětí", s nimiž páchala trestnou činnost, i muž, proti němuž svědčila, a který byl po její smrti propuštěn z vězení.

Pekár se z vraždy zodpovídal už podruhé.  Před 13 lety ho však soud obžaloby zprostil a odsoudil ho jen za znásilnění.