Státní zástupce Bezděka obžaloval z vydírání a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Muži hrozí až dvanáctileté odnětí svobody.

Nůž bude tupý…

Podle obžaloby Bezděk poslal ženě do její datové schránky dva dopisy; jeden v červenci 2012 a druhý o rok později. Zejména v druhém exekutorce otevřeně vyhrožoval násilím, pokud neukončí exekuci, kterou proti němu vede. Hrozil jí vypíchnutím oka či uřezáním částí těla. „Buď si jistá, že ten nůž bude akorát tupý, aby působil více bolesti," napsal.

Požadoval také, aby mu odblokovala jeho bankovní účet a převedla na něj 25 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy a peněz zajištěných exekucí. Oba dopisy poslal i různým úřadům a  prezidentu republiky.

Žena v pondělí u soudu řekla, že exekuce byla zcela standardní.   Trestní oznámení  prý podala, když obdržela druhý dopis, protože se bála o sebe, rodinu i život zaměstnanců. „S takovým projevem násilí, jsem se dosud nesetkala," uvedla exekutorka.

Vstup do politiky
Jiří Bezděk se stal mediálně známou postavou, když přišel s myšlenkou „exekuční domobrany". Nátlakem stejně postižených lidí chtěl dosáhnout změny zákona o exekucích. Hnutí Aktiv nezávislých občanů ho navrhlo jako svého kandidáta do Sněmovny za jižní Moravu, nakonec se však voleb v tomto kraji nezúčastnilo.

Přišel i o byt

Bezděk uvedl, že se  do finančních potíží dostal kvůli dlouhé nemoci. Během exekuce se s ním navíc rozvedla manželka.

Exekutorka po něm vymáhala dluh 27 tisíc korun za dodávky zboží do jeho obchodu s nářadím. Bezděk postupně zaplatil 19 tisíc, ale pak zjistil, že dva dny poté, co odevzdal další dohodnutou splátku, mu exekutorka nechala zajistit jeho  podíl v bytovém družstvu, který měl údajně hodnotu 1,5 milionu korun.  Pak přestal splácet.

„Důvodem dopisů bylo dostat na veřejnost rozbor exekučního řádu, aby bylo jasné, že je protiústavní,"  vysvětlil soudu. Formu vyhrožování násilím prý zvolil, aby se soudy jeho problémem musely zabývat.

V současné době je nezaměstnaný. „Žiju z toho, co mi kdo dá," posteskl si včera. Je stíhán i pro zanedbání povinné výživy.