Křivě obvinili 
muže z vraždy

Státní zástupce muže viní z vydírání, loupeže, krádeže, poškozování cizí věci,  křivého obvinění, výtržnictví či nedovoleného ozbrojování. Těchto činů se údajně dopouštěli od roku 2003 do loňského roku v Pardubicích.  Dva z nich se například podle obžaloby domluvili, že budou vydírat jiného muže. Jeho syna proto obvinili, že je napadl nožem, ačkoli to spáchal jiný pachatel. Na neprávem obviněného muže byla uvalena vazba a byl obžalován z vraždy. Jeho otce pak nutili, aby jim vyplatil pět milionů korun nebo na ně převedl dva byty. Oba muži navíc před soudem lhali a označili neprávem obviněného za útočníka. Soud  ho však po téměř ročním stíhání osvobodil.

Kromě toho jeden z obžalovaných například požadoval po jiném muži 50 tisíc korun a hrozil mu, že pokud mu peníze nedá, zbije ho, kdykoli ho potká, a že jeho tři firemní auta shoří. Jinému muži hrozil vážným úrazem a přinutil ho podepsat směnku na 45 tisíc ve svůj prospěch, nutil ho, aby mu odevzdával vydělané peníze či aby mu vydal klíče od dílny, odkud pak obžalovaný ukradl stroje, nářadí a auto, čímž způsobil škodu 400 tisíc korun. Muži vyrazil zub a hrozil, že ho i jeho přítelkyni „rozseká". Skupina vydírala také další lidi, jiné oloupila a zapálila několik aut .

Soud se tento týden bude zabývat ještě jedním případem vydírání.  Obžalovaný muž údajně posílal soudní exekutorce do datové schránky dopisy, v nichž jí vyhrožoval fyzickým násilím, pokud neukončí exekuci, která je proti němu vedena. Zároveň si tak na ženě chtěl vynutit, aby mu odblokovala účet a převedla mu na něj 25 milionů korun.

Bude pokračovat případ zavlečení

U krajského soudu tento týden pokračuje projednávání případu muže, který je obžalován ze zavlečení do ciziny a soulože mezi příbuznými. Pětačtyřicetiletý Vojtěch Turko z Police nad Metují se obou činů údajně dopustil na své pětadvacetileté dceři.  Vyučený zedník a otec sedmi dětí u soudu odmítl vypovídat, řekl pouze, že se necítí být vinen.

Soud se bude zabývat také případem muže, který je obžalován ze znásilnění a vydírání nezletilé dívky.