Jenže jeden den se jí stane osudným a v poště objeví vyděračský e–mail s výhrůžkami, že se o ní a o všem, co řekla, dozvědí rodiče i spolužáci. Takto by mohla vypadat klasická modelová situace takzvané kyberšikany, která se v posledních letech boomu sociálních sítí a internetu vůbec velmi rozšířila.

Za vše mluví i jeden z posledních případů, kdy se student pardubické univerzity naboural do tisíců poštovních schránek dívek a ukradl obrázky i videa se sexuální tematikou. Poté majitelky sexuálně vydíral. Požadoval po nich zaslání dalších fotek či kontakt přes webkameru. Pokud odmítaly, vyhrožoval jim, že vše zveřejní a zašle jejich rodičům.

„Kyberšikana je velmi rozsáhlý a nebezpečný problém. Policisté tak zahájili letos ve spolupráci s Královéhradeckým krajem preventivní projekt, který se zaměřuje na školáky,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Burýšková.

Právě školáci a mladiství jsou nejvíce ohroženou skupinou. „Obecně lze říci, že nebezpečí hrozí lidem, kteří navštěvují internetové seznamky, chaty, sociální sítě, kde zveřejňují osobní údaje, fotografie a videa. Tím se vystavují možnému zneužití poskytnutých dat,“ objasnil mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.

Zjistit útočníka bývá obtížné

Oproti běžné šikaně, je obrovským rozdílem anonymita útočníka. Zjistit, kdo se skrývá pod změtí přezdívek, je pro oběť v podstatě nemožné.

„Dalším rozdílem je chování zúčastněných stran. Ve virtuálním prostředí se lidé chovají jinak, mají například menší zábrany. Kyberšikana, na rozdíl od šikany klasické, může být způsobena i neúmyslně a k jejímu šíření pak přispívá mnohočetné, široké a anonymní publikum,“ vysvětlil rozdíly a úskalí Bocán.

Pokud se však už někdo stane obětí vydírání a pronásledování přes e–mail, sociální sítě, SMS či chat, měl by to podle policistů, co nejrychleji oznámit. „Rozhodující je čas, množství uchovaných důkazů a spolupráce s poskytovateli serverů,“ doplnil Jozef Bocán. Přestože se muži zákona ve východních Čechách ještě s konkrétním případem kyberšikany nesetkali, není vyloučeno, že o něm pouze nevědí, jelikož se oběť bojí.

„Zřízena byla i speciální linka, kam se mohou lidé, kteří se setkali s obtěžováním, zneužíváním či vydíráním prostřednictvím internetu, obrátit o pomoc,“ upřesnila Lenka Burýšková. Telefonní číslo je 116 111.

JAK SE BRÁNIT

Neuvádět na veřejně přístupných serverech své osobní či citlivé údaje
Nereagovat na útoky a tyto si uložit, vytisknout nebo jinak uchovat jako důkazní materiál
Také je možné kontaktovat poskytovatele serveru, ze kterého dochází k útokům – ten může útočníkovi zamezit přístup.
Zdroj: Policie ČR