Případ brutálního mordu v Širokém Dole na Svitavsku, kde matka zavraždila své čtyři děti, stále není u konce. Žena odsouzená na doživotí podala dovolání k Nejvyššímu soudu (NS), požaduje případ projednat znovu.

Soudci NS obdrželi dovolání matky-vražedkyně Romany Z. tento týden. „Požádala Nejvyšší soud, aby případ vrátil k novému projednání u odvolacího Vrchního soudu v Praze," řekl mluvčí NS Petr Knötig.

Délku rozhodování o dovolání nelze podle Knötiga předem odhadovat. V průměru soud rozhoduje do tří měsíců. Většinu podnětů v případech násilné trestné činnosti soudci odmítají. Podání dovolání nemá odkladný účinek, trest zůstává pravomocný až do případného zrušujícího rozsudku Nejvyššího soudu.

Romana Z. podle obžaloby v pátek 2. září 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let. Tři z nich zabila nožem, čtvrté udusila. Pak se pokusila spáchat sebevraždu, na místo ale dorazili policisté a zdravotníci, kteří ji zachránili.

Obžalovaná před soudy tvrdila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek, na děti ani na svůj čin si údajně nepamatuje.

„Já si to nepamatuju," soukala ze sebe Romana Z. zajíkavě a s pláčem v květnu u hradeckého soudu. „Já opravdu nevím, co se stalo…" Žena, jejíž osudy napovídají, že zjevně neměla štěstí na výběr životních partnerů, v minulosti uvedla, že si nedokáže vzpomenout na většinu momentů ze svého života. Motiv jejího činu zůstane asi navždy zahalen tajemstvím. Vše nasvědčuje tomu, že si nevěděla rady se svým životem.

Podle znalců proto žena problémy v osobním životě vyřešit takzvanou rozšířenou sebevraždou, kdy kromě sebe zaútočila i na své nejbližší.

Z posudků zároveň vyplývá, že ztrátu paměti předstírá, duševní poruchou netrpí a v době činu byla příčetná. Ženina obhajoba ovšem závěr o příčetnosti zpochybňovala a žádala revizní posudek.

Soudy v Hradci Králové i v Praze dospěly k závěru, že vina matky je jednoznačně prokázána. Přesný motiv se však zjistit nepodařilo. U dvou z obětí soud vyhodnotil, že je matka usmrtila zvlášť surovým způsobem. Kromě toho, že jim podřízla krk a přeřezala žíly a tepny na obou zápěstích, jim způsobila i další bodné a řezné rány.

Romana Z. byla zařazena do kriminálu s nejpřísnějším režimem, do věznice se zvýšenou ostrahou. Byla sice odsouzená na doživotí, ale po 20 letech může být podmínečně propuštěna, pokud si o to požádá.

(kim, čtk)