Osmatřicetiletá Romana Z. v září roku 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let. Tři z nich zabila nožem, nejstaršího syna udusila. Pak se pokusila spáchat sebevraždu oběšením, podřezáním žil na rukou a nakonec i skokem z půdy, policisté a zdravotníci ji však zachránili.

Žena u soudu tvrdila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky. Na děti, ani na útok na ně si prý nevzpomínala.

Přesný motiv činu se nepodařilo zjistit. Romana Z. měla za sebou několik nevydařených vztahů a údajně byla i obětí domácího násilí. Později si našla přítele, s nímž se odstěhovala do domku v Širokém Dole, i toto soužití se však časem začalo komplikovat. Podle znalců chtěla žena své problémy řešit tímto hrůzným činem. Z posudků také vyplynulo, že ztrátu paměti předstírá, duševní poruchou netrpí a v době činu byla příčetná. To však obhajoba zpochybňovala.

Krajský soud ženu loni v květnu odsoudil k doživotnímu vězení. Rozhodnutí odůvodnil slovy, že šlo o velmi zákeřný útok, při němž pachatelka zneužila bezbrannosti vlastních dětí, které jí důvěřovaly. Po vynesení verdiktu Romana Z. v soudní síni zkolabovala.

Od činu neupustila

Proti rozsudku se odvolala, pražský vrchní soud ho však potvrdil. Žena proto podala dovolání k Nejvyššímu soudu, ale tamní soudci je označili za neopodstatněné. Poslední pokus tedy učinila se stížností u Ústavního soudu.

Podle ÚS je názor obecných soudů dostatečně podložený a prokázaný. Senát zdůraznil výjimečnost činu i v podstatě malichernou pohnutku, která k němu vedla. „Podstatné také je, že stěžovatelka v žádný moment od svého chování neupustila, čímž mohla zachránit alespoň některé lidské životy," stojí v usnesení.

Doživotí žen

Romana Z. je čtvrtou ženou v Česku pravomocně odsouzenou na doživotí. V roce 1998 soud udělil nejvyšší trest Miroslavě Kukačkové, která nechala ze zištných důvodů zavraždit svého německého manžela. V roce 2004 dostala doživotí Dana Stodolová za sérii loupežných vražd, které páchala se svým manželem. Téhož roku je soud udělil také Jaroslavě Fabiánové za dvojnásobnou vraždu. 

(vit, čtk)