Případ začal před rokem nálezem mrtvého muže, který ležel v kukuřičném poli nedaleko Lázní Bělohrad. Policie zjistila, že jde o E. B. z Prahy Při vyšetřování vyšlo najevo, že ho na Jičínsko loni v srpnu zřejmě vylákala manželská dvojice, která se chtěla zmocnit jeho peněz.

Podle obžaloby Jaroslav Janák řídil auto, oběť seděla vedle něj a jeho žena vzadu. Petra Janáková během jízdy vytáhla nelegálně drženou pistoli a sběratele známek střelila do hlavy.

„Jaroslav Janák vytáhl tělo poškozeného ze sedadla spolujezdce a zatáhl jej do kukuřičného pole, kde jeho tělo nechali ležet a z místa činu odjeli,“ uvedla včera státní zástupkyně Lenka Faltusová. Dalšího dne se Janák k mrtvému vrátil a sebral mu obálku s 34 tisíci korun a osobní věci.

Nikdo z manželů prý muže zabít nechtěl

Z vraždy 50letého sběratele známek se u soudu zodpovídají Jaroslav Janák a jeho bývalá žena Petra. Podle obžaloby se chystali usmrtit i další muže. Těm se však se štěstím podařilo vražedným plánům uniknout.Zdroj: Deník/ Ivana VitovskáOba obžalovaní se k činu sice přiznali, ale sváděli vinu jeden na druhého. Zatímco Janák tvrdil, že muže chtěli jen okrást a zbraň měli pouze pro svou obranu, jeho exmanželka prohlásila, že sběratele zastřelila na Janákův příkaz.

„Řekl mi, abych ho střelila do hlavy. Že je to nejúčinnější,“ tvrdila obžalovaná žena. Příkaz, aby mrtvého prohledala, však prý nesplnila a na zpáteční cestě opět seděla vzadu, protože přední sedadlo bylo potřísněno krví. Svého muže se prý bála, protože ji mlátil. „Byla jsem jen jeho loutka,“ řekla soudu.

Podle ní vše naplánoval Janák, vybral i místo, kde k vraždě dojde. „Rozmlouvala jsem mu to, ale řekl mi, že už není cesty zpátky,“ vypověděla žena. Odmítla tvrzení bývalého manžela, že, byla po činu „v pohodě“ a že dokonce „chtěla sex“.

Důvodem, který je vedl k činu, byly velké finanční problémy a dluhy. Jejich herna v Nové Pace nevynášela, a tak se rozhodli peníze získat jinak. Už loni na jaře podle obžaloby plánovali vraždu sběratele, kterému nabídli věci z druhé světové války. Jenže muž přišel o řidičský průkaz a nemohl přijet. Jiný sběratel zase přijel bez peněz.

Dvojice chtěla zbohatnout i prostřednictvím pojišťovacího podvodu, který s nimi plánoval jejich známý Martin Herzán. Uzavřeli životní pojistku pro svého zaměstnance a na muže pak najížděli autem. Když vyvázl jen se zraněním, omámili ho rohypnolem rozpuštěným v kávě, a pak ho nechali řídit vůz. „Při řízení vozidla usnul a po odbrzdění ruční brzdy vozidla Jaroslavem Janákem v přítomnosti Petry Janákové sjel s vozidlem ze silnice a havaroval,“ uvedla státní zástupkyně.

Hlavní líčení pokračuje.