Hrozilo mu předlouhé, až osmnáctileté vězení. „Navrhuju, aby byl odsouzen na čtvrtnáct let," prohlásila při závěrečné řeči na adresu Radka Chrváta z Nové Vsi na Rychnovsku státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Krajský soud v Hradci Králové však muže s ostře řezanými rysy poslal nakonec za mříže „pouze" na tři a půl roku za těžké ublížení na zdraví.

„Položili jsme si kardinální otázku, zda řetězec nepřímých důkazů neukazuje, že to mohl udělat někdo jiný," řekl při odůvodnění verdiktu soudce Miroslav Mjartan.

„Indicie svědčí, že by obžalovaný mohl být pachatelem, ale nebylo prokázáno, že by pachatelem nemohl být někdo jiný," doplnil předseda senátu.

Sedmatřicetiletý Charvát byl obžalován celkem ze tří záležitostí. Zaprvé šlo o těžké ublížení na zdraví. Toho se dopustil v prosinci 2014, kdy zmlátil Luboše V., svého spolubydlícího, z domu 
v Nové Vsi.

„K tomu se přiznávám," řekl Charvát před soudem. „Kradl mi jídlo," objasnil důvod útoku, po němž měl o dvacet let starší muž zlomenou čelist i lícní kost.

Luboš V. se vrátil z nemocnice na konci roku 2014 – a 17. února 2015 ho policisté našli v jímce na pozemku u domu. Byl jen 
v trenkách a triku. Kdosi
ho dovnitř hodil ve chvíli, kdy ještě žil. Poškozený zemřel na podchlazení.

Policisté okamžitě zatkli Charváta, za pokus o vraždu a navíc za neposkytnutí pomoci mu hrozil trest v rozmezí od deseti do osmnácti roků.

Charvát však vinu vehementně odmítal. Tvrdil, že za vraždou jsou buď rodinné spory. „Syn ho několikrát zmlátil a on zastavil půl domu," upozornil. Nebo dluhy mrtvého muže. „Jezdili za ním cikánští vymahači," tvrdil.

„Fungoval vlastně jako bílý kůň," řekl Jiří Janeba Charvátův obhájce. Luboš 
V. si údajně půjčoval peníze, za což měl dostávat pouze alkohol.

Jeden z těch, na
něž ukazuje Charvát jako na možného pachatele, jakýsi Vladimír Moravec z Opočna, včera dokonce vystoupil u soudu jako svědek. „Sehnal jsem mu půjčku od pánů 
z Trutnova, dostal jsem provizi 4700 korun," vypověděl.

Charvát ho však označil za lichváře. „Policie se vykašlala na vyšetřování půjček, ke kterým ho donutil Moravec," pronesl Charvát při závěrečné řeči.

„Vrah je stále na svobodě. Soud vyhodnotil správně důkazy," dodal Charvátův obhájce Janeba.

„Rozhodnutí je jiné, než jsem chtěla. Jsem přesvědčena, že jsou důkazy dostačující," prohlásila po líčení státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Přesto se ihned po odpoledním verdiktu neodvolala, stejně jako druhá strana si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Proto není rozsudek pravomocný.

Charvátův terč: Policisté i státní zástupkyně
Byl to velmi útok, dokonce při něm zakročil soudce Miroslav Mjartan. Radek Charvát při závěrečné řeči zacílil na práci policie i státní zástupkyně Lenky Faltusové: „Hradecká kriminální policie práci odflákla a Faltusová to chce zakrýt."
Soudce ho ihned upozornil, že taková slova mohou mít za důsledek ukončení jeho proslovu, proto se obžalovaný umírnil. Přesto se ještě několikrát neudržel: „Ona ta slepota je asi u policie normální."