Výmluva mu však nebyla nic platná. Vietnamec Duc Hoan Nguyen byl za přípravu zločinu nazvaného nedovolená výroba a jiné nakládání
s omamnými a psychotropními látkami a jedy Krajským soudem v Hradci Králové odsouzen k šestiletému vězení.

Ve vězení už je, byl i vyhoštěn

Jde o souhrnný trest, protože cizinec už je v současnosti za mřížemi za jiný drogový delikt. Vedle toho byl také vyhoštěn ze země. „Ztotožnili jsme se s podanou obžalobou a myslíme si, že předložené důkazy na odsouzení postačují," řekl předseda soudu Luboš Sovák.

Muž z Vietnamu se proti rozsudku odvolal, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Původně totiž předpokládal, že trest odsouzeného bude o něco vyšší. Za tento zločin mu totiž hrozil až dvanáctiletý.

Policisté objevili pěstírnu 
v březnu roku 2013. Upozornil je na ni majitel domu, po nějaké době mu totiž začali být vietnamští nájemníci, jimž objekt pronajal, podezřelí.

Policisté pak našli pěstírnu. „Byla na standardně vysoké úrovni s profesionálními prvky elektroniky," zhodnotil znalec.

V místnosti se vedle nezbytných přístrojů, jako jsou lampy či tmavé fólie, našlo pět set tři konopných řízků v raném stadiu. Pokud by je Vietnamci zvládli vypěstovat do potřebné velikosti, získali by zřejmě kolem padesáti kilogramů drogy.

Nepamatuju si, že bych byl v Chlumci

Proti odsouzenému mluvily především dvě záležitosti. Zaprvé byl za podobný zločin už odsouzen, zadruhé se, jak již bylo řečeno, na místě našly jeho věci.

„Nepamatuju si, že bych byl v tomto domě v Chlumci," tvrdil přesto. Poté ale zareagoval: „Tak jsem je tam asi nechal, když jsem tam pracoval," vysvětloval. Tvrdil totiž, že se živil jako zedník, svým krajanům prý rekonstroval byty a domy.

Policisté a soudci však usoudili, že se věnoval jinému povolání…

Majiteli byly podezřelé výpadky proudu
Jak se policie dostala k profesionální pěstírně? „Pojal jsem pochybnosti
o užívání kvůli častému vypínání a přetěžování jističe," vzpomínal Martin Mišík, majitel domu v Chlumci nad Cidlinou na události z druhé poloviny března 2013. Vlastník nejprve nabídl Vietnamcům přesun do bytu, tam měla být elektřina v pořádku. Jenže po pár dnech zjistil, že se hosté drze připojili přímo k hlavnímu rozvodu proudu. „Proto jsem je vyhodil." Při prohlídce prostor pak objevil jasné známky, že tady Vietnamci pěstovali marihuanu – například natažené černé nepropustné fólie, silné kabely či kryty k lampám. Na místě byl navíc výrazný zápach.