Prvotní předpoklady propuštění se týkají 131 odsouzených. „Stále jde o předběžné propočty, které se průběžně upravují. Soudní jednání probíhají přímo ve věznici, kdy soud musí o každém konkrétním případu rozhodovat individuálně," uvádí k propouštění vězňů tisková mluvčí Věznice Valdice Eva Francová.

Druhého ledna po sedmnácté hodině opustili brány arestu první tři odsouzení.

„Nadále probíhají soudní jednání a nutné úkony související s propouštěním vězňů," konstatovala včera Eva Francová. Proces po pravomocném rozhodnutí soudu trvá přibližně dvě hodiny.

Krádež
Od tiskové mluvčí krajské policie Ivany Ježkové se dozvídáme, že policie je připravena zasáhnout, ale zatím nebyla nucena posílit výkon služby. Přesto už řeší dva incidenty, ke kterým došlo na Jičínsku, kde ze středy na čtvrtek propuštění trestanci z Valdic ukradli obsluze v baru finanční hotovost dva a půl tisíce korun a pokusili se ukrást i motorové vozidlo.

„Oba jsme zadrželi, nachází se na policejní služebně. Máme zajištěny i peníze a věc vyšetřujeme," uvádí mluvčí Ivana Ježková.

Šlo o dva 27leté muže, kteří byli krátce po 23. hodině propuštěni z věznice.

Jičínským policistům se oba muže podařilo zadržet na základě popisu zhruba 200 metrů od baru.
Ivana Ježková podotýká, že jde zatím o jediný exces v kraji.

Detektivní práce
Pátrali jsme v barech a hernách v Jičíně. Mezi Valdicemi a Jičínem je první občerstvovací zastávkou restaurace U Šuků. „Včera se u nás nic nedělo. Byli jsme tu ještě po půlnoci, ale přišli jen štamgasti, nikdo cizí," hlásí personál.

Štěstí jsme měli v restauraci Na Veselce, kde je provozovatelem Jaroslav Kříž. „Stalo se to někdy k ránu vedle v non stop baru," navádí nás na stopu.

Herna u restaurace Veselka.Míří tedy na Lidické náměstí, kde ke krádeži došlo. Ondřej Vrba (na vloženém snímku) z herny popisuje, jak k celé události došlo. 

„Všichni přišli o půlnoci a seděli tu do půl sedmé, kdy se mi ztratily peníze. Dva z trojlístku odešli, jeden zůstal a ten mi krádež nahlásil. Že šlo o propuštěné vězně, jsem zpočátku vůbec netušil, až když o tom sami hovořili. Popíjeli pivo i whisku a účet zaplatili. Myslím si, že amnestie nebyla zrovna dobrým krokem," míní Ondřej Vrba.

Ve Valdicích je za mřížemi v současnosti 1184 vězňů.Věznice nezajišťuje odvoz propuštěných odsouzených.
Zjistili jsme také, že pokud odsouzený nemá finanční prostředky na dopravu do místa trvalého bydliště, poskytne mu věznice finanční příspěvek, který je pak vymáhán jako pohledávka.

Jakých trestů se amnestie týká?

Důvody k propuštění jsou:

– nepodmíněné tresty do jednoho roku
– zbytky trestů pro osoby nad 75 let, pokud nebyl trest vyšší než 10 let
– dosud neskončená stíhání, táhnoucí se déle než osm let se sazbou do 10 let
– zbytky trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců
– nesmí se jednat o násilné trestné činy
– omilostněný nesmí být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin