Podle mluvčího Krajského soudu v Hradci Králové Michala Strnada (na snímku Davida Tanečka) s tím počítá novela trestního řádu a dalších zákonů, zejména na ochranu osobních údajů nebo trestního zákonu. Výjimka je možná za určitých podmínek, třeba když policie pátrá po nezvěstné osobě.
„Stejně jako dřív jsou před medializací chráněni obvinění mladiství, tedy do 18 let. Nově se znemožňuje během přípravného řízení, tedy v době vyšetřování trestných činů, jako jsou například vražda, kuplířství, šíření pornografie, znásilnění a ublížení na zdraví, zveřejňovat identitu obětí, podezřelých pachatelů, ale i svědků a jiných zúčastněných osob,“ uvedl mluvčí soudu Strnad.

Přísná je legislativa i v době, když začne soudní jednání. Opět média nesmějí zveřejňovat údaje, které by umožňovaly identifikaci poškozené osoby. Jistá omezení se týkají i obžalovaných. Až do pravomocného odsouzení, což se většinou v prvním stupni soudního řízení nestává, se na ně musí hledět jako na nevinné. Proto při psaní o nich musejí být novináři opatrní. Hlavní líčení bývají veřejná, jména a další údaje o obžalovaných tam padnou. Pak je možné zveřejnit, že třeba krajský soud nepravomocně odsoudil konkrétní osobu za vraždu.

„Fakticky nesmí z textu vycházet, že obžalovaný jednoznačně trestný čin spáchal, je lépe formulovat to tak, že se ho podle obžaloby měl dopustit, nebo psát v podmiňovacím způsobu. Na obžalovaného je prostě nutné hledět jako na nevinného, dokud zde není pravomocný rozsudek o opaku,“ řekl Michal Strnad.

Složitější to budou mít novináři, když budou muset podat zprávu o soudním jednání, například o případě, kdy muž zavraždil svou manželku nebo znásilnil dceru. Jak se mají zachovat?

„Tuto situaci zákon výslovně neřeší, což je problém. I na tuto oběť se vztahuje zákaz prozrazení totožnosti. Když se napíše, že konkrétně jmenovaný pachatel zavraždil svou manželku, totožnost oběti je tím prozrazena. V takovém případu mohu jen poradit, aby text byl spíše obecný. Avšak chápu, že to jsou informace, které veřejnost zajímat nebudou, nebo dokonce povedou k jejímu matení,“ dodal mluvčí hradeckého krajského soudu.