Kriminalisté ve spolupráci s příslušníky vězeňské služby monitorovali drogové delikty už od září loňského roku. Důkladným prověřováním a zjišťováním tras zásilek dodávaných odsouzeným do věznice odhalili několik lidí, kteří se na této činnosti podíleli. „Kriminalisté vstoupili do valdické věznice v úterý ráno. Ve stejný čas se akce Rajec rozběhla i na dalších čtyřech místech v republice,“ uvedla mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Během několika souběžně provedených domovních prohlídek byly zajištěny léky, omamné a psychotropní látky, transdermální náplasti ale i opiáty. Policie objevila i předměty sloužící k transportu drog, konkrétně šlo o igelitové tašky, obaly od fixů či speciálně vyztužené a upravené obálky. Zakázané látky však byly důmyslně ukryty také v sáčcích s rozpustnou směsí kávy. V jednom případě byl zajištěn i miniaturní mobilní telefon, který se měl dostat až za mříže.

Výsledkem razie je obvinění osmi osob, z nichž čtyři jsou již odsouzení a ve Valdicích si vykonávají trest odnětí svobody a čtyři civilisté. „Všechny tyto osoby, mezi nimiž jsou i dvě ženy, se měly dopouštět jak drogových deliktů, tak i trestné činnosti maření výkonu úředního rozhodnutí. Šesti z nich hrozí v případě uznání viny až pětiletý trest odnětí svobody a dvěma osobám, které se této trestné činnosti měly dopouštět opakovaně, hrozí v případě uznání viny až desetiletý trest, přičemž jedna osoba je od včerejšího dne stíhaná vazebně," doplnila Vlčková

Případ není zcela uzavřen, kriminalisté nevylučují, že počet obviněných ještě stoupne.