Přišel v tmavé bundě, skrýval se před fotoaparátem. Jeho nejistota však bude trvat ještě minimálně do konce září.

Případ Tomáše H., který se vrátil ke Krajskému soudu v Hradci Králové, totiž ještě nekončí. „Hlavní líčení bylo odročeno na 30. září," řekla Iva Matušková, z tiskového oddělení. Obžalovaný Tomáš H. už byl odsouzen za to, že znásilňoval nezletilou dívku v letech 2012 až 2014. Jenže po odvolání Vrchní soud nařídil obnovení jednání.

Proto muž může být odsouzen k ještě delšímu pobytu za mřížemi. „Hrozí mu trest pět až dvanáct let," ozřejmila státní zástupkyně Lucie Žabková. „Jsem nevinný," zopakoval Tomáš H. větu, kterou řekl vyšetřovatelům i při prvním jednání, jež se konalo na podzim minulého roku. V obžalobě jsou však detailně popsány chvíle, které měla dívka, dcera jeho někdejší přítelkyně, se svým trýznitelem prožít.

„Od letních prázdnin roku 2012 do února 2014 na polní cestě, v blíže nezjištěném parku a v místě tehdejšího bydliště, za účelem vlastního sexuálního uspokojení, proti vůli poškozené nezletilé, jejíž věk znal, jmenovanou opakovaně…" píše se v dokumentu. Na to navazují rozličné praktiky: orální i anální sex, klasická soulož…

Zda bude Tomáš H. znovu odsouzen, napoví i nový znalecký posudek z oboru psychiatrie, který se zaměří na dívku. V tom minulém stálo, „ji jeho jednání ničilo, dva roky byla v péči psychiatrů a psychologů, její stav se zlepšil až po delším pobytu 
v diagnostickém ústavu 
v Hradci Králové".

Její život zkrátka nebyl nejharmoničtější. Otce neviděla od pěti let (dnes jí je sedmnáct), často chodila za školu, dokonce padla i slova o napadení matky. Přejídala se, měla sklony k sebepoškozování. A do toho chování přítele její matky.

„Je poškozená jednáním matčina přítele. Její sebevědomí je velmi nízké," stálo ve znaleckých posudcích. Přijdou odborníci se stejnou verzí?

Vliv na oběť: Dívku ničila traumata, přejídala se i sebepoškozovala

Jaký vliv mělo chování Tomáše H. na jeho oběť? Velmi výrazný – i proto byl při prvním jednání odsouzen k šesti a půl roku vězení. Dcera jeho přítelkyně měla kvůli jeho chování velká traumata. „Je poškozená jeho jednáním. Její sebevědomí je velmi nízké," řekli znalci. „Fyzicky je dívka vyspělá žena, jenže je psychicky poškozená, je výchovně zanedbaná. Je potřeba s ní jednat jako s nemocným dítětem." Tomáš H. totiž dívku opakovaně znásilňoval – a to celé dva roky. Přitom věděl, že jí ještě není patnáct. Dívka vyznávala kulturu EMO, jejímž symbolem je černá barva. To není problém, horší bylo, že se přejídala, sebepoškozovala a také chodila za školu. Její stav se zlepšil až po pobytu v diagnostickém ústavu.