Janu Brandovi, Jiřímu Králi, Milanu Matuškovi a Pavlu Benešovi je kladeno za vinu, že v letech 2006 až 2008 díky nadhodnoceným znaleckým posudkům na bytový komplex v Ústí nad Labem způsobili bankovnímu domu škodu přesahující 30 milionů korun.

Znalce si vybírá klient banky

Svědek obžaloby, Martin Kopecký z České spořitelny, u soudu uvedl, že muži v letech 2007 a 2008 žádali skrze externí firmu o investorskou hypotéku. „S obžalovanými jsem se nikdy neviděl," řekl svědek s tím, že ze začátku vše probíhalo standardní cestou. „Firma přišla s tím, že chce koupit nemovitost a peníze bude splácet z nájmu. Na dům si nechali zpracovat i znalecký posudek," uvedl Kopecký a dodal, že znalce si ve většině případů vybírá klient a ne banka. A právě to byla podle obžaloby chyba.

Policie totiž již dříve k případu uvedla, že muži ke své činnosti využívali nadhodnocené znalecké posudky, vypracované jedním z obviněných, Pavlem Benešem, který pro banku pracoval jako odhadce nemovitostí. „V několika případech použili i padělané dokumenty," řekla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková. Transakce podle policie probíhala vždy tak, že majitel nemovitosti byl osloven, zda dům s nájemníky odprodá za částku, kterou určili nyní obvinění muži.

„Pokud souhlasil, připravil znalec posudek na nadhodnocenou částku, která byla daleko vyšší než dohodnutá. Ze získaného úvěru vyplatili prodávajícímu původní domluvenou částku a rozdíl peněz si nechali pro svoji potřebu," uvedla Ježková a dodala, že muži kupujícímu sdělili, že nájemné, které bude dostávat od nájemníků, pokryje nejenom plánovanou splátku úvěru, ale bude ještě vyšší.

„Znalecký posudek, který je pro nás alfou a omegou, se nám zdál v pořádku. Prostě jsme věřili kulatému razítku," uvedl svědek Kopecký s tím, že po několika měsících se na muži uvedený dům jel podívat s kolegou. „Tehdy jsme zjistili, že jsme asi byli podvedení, a ihned jsme zastavili další čerpání peněz. Banka také okamžitě rozvázala smlouvu se znalcem," řekl Kopecký. Část peněz ale již banka poskytla, avšak jejich splácení trvalo jen několik měsíců.

Čtveřice mužů je ohrožena sazbou od pěti do deseti let.