Krádež drůbeže
V noci na pondělí 18. července vnikl neznámý pachatel na soukromý pozemek v Dolních Černůtkách, kde z nezajištěného chléva odcizil 40 housat a 13 káčat. Majitel vyčíslil celkovou škodu na nejméně 6 tisíc korun. Případ šetří hořičtí policisté jako přečin krádeže, za což pachateli hrozí až dva roky vězení.

Víkendové zpravodajství
Během uplynulého víkendu přijali policisté na Jičínsku několik desítek oznámení, šetřili přestupky i přečiny a v neposlední řadě je zaměstnali opilci, kteří „řádili" hlavně v nočních hodinách.

Velmi neopatrně si počínal v pátek 15. července krátce před jednou hodinou chodec, který šel po silnici ve směru od Jičína na Ohaveč a přitom neměl na sobě žádné reflexní prvky. Jednalo se o devětačtyřicetiletého muže, kterého policisté zkontrolovali a věc na místě vyřídili blokovou pokutou ve výši 100 korun.

Problémy s devětatřicetiletým hostem měli před pátou hodinou ranní v jednom z hořických barů. Muž zde vypil několik piv a poté nechtěl uhradit útratu ve výši 200 korun. Na obsluhující pracovníky byl sprostý a vyhrožoval jim, že jim dá přes „hubu". I když nakonec dluh vyrovnal, přesto případ šetří policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

V dopoledních hodinách zamířili jičínští policisté do jednoho ze supermarketů v Riegrově ulici, kde obsluhující pracovnice našla dámskou peněženku. Ještě před příjezdem hlídky se pro ni vrátila její majitelka, která si ji v pořádku převzala. V tomto případě měla žena štěstí, že ji našla prodavačka a ne nějaký nepoctivý zákazník.

Po deváté hodině dopolední upadl na zem v Hořicích na Palackého náměstí opilý pětadvacetiletý muž, který se přitom poranil na hlavě. Vzhledem k tomu, že se choval agresivně, vyjeli na místo policisté. Muž se nakonec uklidnil a z místa byl převezen rychlou záchrannou službou do nemocnice.

Před jedenáctou hodinou dopolední se na silnici před Ohařicemi povalovaly barely, kterým se museli řidiči vyhýbat. Hlídka, která vyjela okamžitě na místo, již nikde barely nenašla.

Před polednem měl před Staňkovou Lhotou spadnout na silnici strom, který údajně zasahoval do pravého jízdního pruhu. Hlídka, která vyjela na místo, zjistila, že se jedná o malý stromek, který z komunikace odklidila, což mohl udělat i kterýkoliv z projíždějících řidičů.

V odpoledních hodinách se obrátil na policii osmapadesátiletý muž s tím, že ho v Nové Pace v Tyršově ulici fyzicky napadl neznámý muž, který do něj nejméně třikrát strčil. Oznamovatel dále uvedl, že před incidentem měl problém s neznámou řidičkou osobního vozidla Škoda Fabia, která ho na autobusovém nádraží prý málem porazila. Když ji na to upozornil, začala ho údajně vulgárně urážet. Útočník, který ho měl později napadnout, mohl být jejím společníkem. Případ šetří novopačtí policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Po sedmnácté hodině se obrátila na policii starší žena s tím, že jí někdo poškodil v Jičíně na parkovišti před jedním ze supermarketů zadní dveře u zaparkovaného vozidla Renault, čímž jí způsobil škodu ve výši 3 tisíce korun. Případ šetří policisté jako přestupek proti majetku.

V podvečerních hodinách kontrolovala policejní hlídka v obci Mladějov osobní vozidlo Seat, které řídil sedmadvacetiletý muž. Policisté ho vyzvali k provedení testu na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na cannabis. Z tohoto důvodu se musel řidič rozloučit se svým řidičským průkazem a navíc mu hrozí ve správním řízení vysoká pokuta a několikaměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel.

V pozdních nočních hodinách si stěžovali obyvatelé Pařezské Lhoty na rušení nočního klidu. V nedalekém rekreačním areálu měl probíhat ohňostroj, kvůli kterému nemohli spát. Po příjezdu soboteckých policisté byl na místě klid a k žádnému rušení nočního klidu nedocházelo.

Po dvaadvacáté hodině zamířili jičínští policisté do Barákovy ulice, kde řešili rodinné neshody. Žena si stěžovala na svého syna, který ji měl slovně napadat. Dále uvedla, že si nepřeje, aby se v bytě zdržoval. Vzhledem k tomu, že zde trvale nebydlí, policisté ho z bytu vyprovodili a cestou mu vysvětlili, jak se má ke své matce chovat.

Po třiadvacáté hodině si stěžoval na lince 158 muž na hostinského, který ho měl napadnout v restauraci v Třebnouševsi. Nutno podotknout, že oznamovatel byl s největší pravděpodobností opilý, neboť mu nebylo téměř rozumět a nebyl schopen souvislého hovoru. Nakonec zadrmolil, že se již v restauraci nenachází. O několik minut později se ozval znovu. Opakoval, že ho napadl hostinský a dožadoval se příjezdu hlídky. Když ale policisté dorazili na místo, byl už doma a na zvonění a bouchání nereagoval.

Před půlnocí oznámila na policii žena z Jičína, že ji napadl přítel, který přišel domů v podnapilém stavu. Policisté, kteří vyjeli na místo, slyšeli za dveřmi bytu hádku dvou osob. Na klepání a zvonění nejdříve nikdo nereagoval. Po chvíli policisty poslali do patřičných mezí. Vzhledem k tomu, že od hlídky nic nežádali, více se případem nezabývala.

V sobotu 16. července krátce před jednou hodinou ranní se obrátil na policii muž z Jičína s tím, že byl se svým synem v restauraci, kde spolu popili nějaký alkohol. Když chtěl jít domů, tak mu měl syn vyhrožovat, že ho zbije. Dále uvedl, že zatím nic řešit nechce, že volá jen preventivně. O dvě hodiny později se ozval znovu s tím, že se syn již vrátil domů a on se ho bojí, protože dělá „bordel". Na místo vyjeli policisté, za jejichž asistence si vzal syn svoje osobní věci a z domu odešel.

Na koncertu v rámci Jičínského léta se v Hradecké ulici opil jeden z návštěvníků, který zde měl ničit zařízení a slovně urážet ostatní přítomné. Policisté na místě zjistili, že sice k žádnému poškození nedošlo, přesto muže z areálu vyvedli.

Po jedné hodině ranní kontrolovala policejní hlídka v Jičíně v Hradecké ulici taxikáře, který měl být podle pasažéra opilý. Policisté řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky, která byla negativní. Co pasažéra k oznámení vedlo, policisté nezjistili.

Před druhou hodinou ranní měla parta mladíků v Jičíně v Koněvově ulici kopat do lamp a tím rušit noční klid. Policisté oznámení prověřili a přitom našli jednu povalenou přenosnou dopravní značku, kterou narovnali. Mladíky ale nikde nezastihli,

Nad ránem obtěžoval opilý muž na čerpací stanici v Robousích obsluhu a další zákazníky. I když ho obsluha několikrát vyzvala, aby odešel, přesto tak neučinil. Benzínku opustil až po příjezdu policistů, kteří mu domluvili. .

V půl sedmé ráno se obrátil na policii muž z Nové Paky s tím, že před krytým bazénem našel v trávě ležet horské kolo Superior s brašnou, ve které se nacházely osobní doklady. Dále uvedl, že kolo schoval v objektu nedaleké firmy. V dopoledních hodinách se pak na novopacké policisty obrátil mladý muž s tím, že postrádá své jízdní kolo. Večer prý něco popil a poté tlačil kolo domů. Po cestě se zastavil u bazénu, kde vykonal potřebu a kolo zde zřejmě zapomněl. Měl štěstí, že ho našel poctivý nálezce, protože v opačném případě, by své kolo už zřejmě nikdy neviděl,

V dopoledních hodinách zavítala do jednoho ze supermarketů v Jičíně dvaačtyřicetiletá žena, která v oddělení s drogistickým zbožím odcizila tampony v hodnotě 98 korun. Při krádeži ji odhalili pracovníci prodejny, kteří vše oznámili na policii. Hlídka věc na místě vyřídila blokovou pokutou ve výši 500 korun.

Před polednem oznámil na linku 158 řidič, že za Sobotkou ve směru na Jičín leží na silnici ve stoupajícím pruhu větev, kterou je třeba odstranit. Na místo vyjeli sobotečtí policisté, kteří překážku ze silnice odklidili. Nutno podotknout, že to samé mohl udělat kterýkoliv z řidičů, kteří projížděli kolem.

Po třinácté hodině se ztratila v Prachovských skalách devítiletá školačka, která zde byla na výletě se svojí maminkou. Nakonec vše dobře dopadlo a ještě předtím, než policisté rozjeli pátrací akci, se dívenka našla.

Ve večerních hodinách se obrátil na policii muž se Sobotky s tím, že někdo jeho přítelkyni odcizil z domu Na Benešově, kde bydlela, nějaké věci. Na místo vyjeli policisté, kteří se však od oznamovatele moc nedozvěděli. Byl totiž silně pod vlivem alkoholu a nebyl schopen uvést, co se vlastně ztratilo. Policisté ho vyzvali, aby se dostavil na služebnu, až vystřízliví.

Před půlnocí si stěžovali hosté kempu v Jinolicích na hlasitou hudbu, která je rušila. Hlídka na místě zjistila, že se jedná o hudební produkci, kterou měl provozovatel povolenou až do půlnoci.

Krátce před čtyřiadvacátou hodinou upozornila na lince 158 řidička na opilého cyklistu, který ležel na silnici před obcí Rohoznice. Po chvíli se prý zvedl a „vrávoravým" krokem odešel směrem na Rohoznici. Hořičtí policisté oznámení prověřili, ale cyklistu již nikde nenašli.

Otočený semafor a zmatení řidiči. To je výsledek práce neznámého „šprýmaře", který v neděli 17. července nad ránem v Nové Pace v Krkonošské ulici otočil přenosný semafor a řidiči, kteří neviděli na světla, tak jezdili i na červenou. Policisté, kteří vyjeli na místo, vrátili zařízení do původní polohy.

Po jedné hodině ranní si stěžovali obyvatelé Holovous na hlasitou hudbu a řev omladiny. Policisté zjistili, že se jedná o nahlášenou oslavu narozenin s povolenou hudební produkcí do druhé hodiny ranní. Po příjezdu policistů se již mnozí účastníci rozcházeli domů. Poté již byl v obci klid.

Po poledni řešili novopačtí policisté partnerské neshody v Mlázovicích. Jednalo se o rozchod partnerů, kteří se dohadovali ohledně dělení věcí, které si pořídili během jejich vztahu. Spor se obešel bez fyzického napadení a zůstalo pouze u slovních útoků. Nakonec muž souhlasil s tím, že si vezme pouze svoje osobní věci. Policisté oba dále poučili o tom, jak mají postupovat při vypořádání zbylých věcí.

por. Hana Klečalová